
Може ли Илон Мъск да използва Twitter в разработването на мозъчни импланти?
- Акценти
- Текст:

За тази цел през 2016 г. Мъск стартира Neuralink – компания, която произвежда невронни интерфейси (чипове) за имплантиране в мозъка, припомня swissinfo.ch. Засега устройствата са в ранен етап на разработка и експерименти с тях са правени само върху маймуни и прасета – някои от тях с фатални последици за животните.
Само преди дни обаче, на кампания за набиране на персонал Мъск даде да се разбере, че актуализира плановете си с мозъчните импланти в тази област и дори заяви, че когато бъдат „готови”, ще постави чип и на себе си.
Но с достъпа до чувствителните данни на 330 милиона активни потребители на Twitter, Neuralink може да разработи инвазивни невротехнологии, (импланти), способни да четат и манипулират мозъците на хората, т.е., да влияят на тяхното поведение, спомени, мисли и чувства, опасява се Марчело Йенка, специалист по етика на невротехнологиите в Колежа по хуманитарни науки при Федералния технологичен институт в Лозана.
Преди всичко, Йенка смята, че Илон Мъск е „морално негоден“ да бъде главен изпълнителен директор на Neuralink и същевременно да ръководи Twitter. Тази собственост на невротехнологична компания и социална медийна платформа притеснява учения, тъй като дава на Мъск достъп до мислите и настроенията на стотици милиони потребители.
Който и да се занимава с невротехнологии, трябва да действа изключително морално – а според Йенка, случаят с Илон Мъск не е такъв: „Говорим за доста ексцентричен индивид, който се държи като главен трол в мрежата и използва Twitter не само за да промотира своите компании, но се опитва и да влияе върху политическия избор на потребителите”. (С пост в социалната платформа Мъск призова американците да гласуват за републиканците на междинните избори, бел. ред).

Марчело Йенка посочва и поредицата действия на Мъск в придобиването на Twitter, които предизвикват дълбоки съмнения в етичните му принципи и показват, че милиардерът би манипулирал общественото мнение. Това за учения е морален проблем номер едно пред невротехнологиите и обяснява защо.
Постовете в Twitter разкриват много за авторите им – политически и религиозни убеждения, мисли, емоции, настроения. Чрез т.нар. „Обработка на естествения език за анализ на настроението”, изкуственият интелект може да извлече от публикациите надеждна психологическа информация – напр. дали някой е по-скоро позитивен или е отрицател, дали поема рискове, или е предпазлив, какво харесва и какво - не.
Това дава възможност такъв индивид да бъде бомбардиран с целенасочена реклама или информация, която може да е вярна, но може и да не е, посочва Йенка. И макар че за невротехнологиите не е лесно да извлекат такава чувствителна информация, ако когнитивните дани на милионите потребители на Twitter се комбинират с психологическия им анализ, би могло да се стигне до масови манипулации, с опасни последици за неприкосновеността на личния живот.
Мъск вече обяви, че две от приложенията на Neuralink ще имат за цел да възстановят зрението, дори за хора, родени слепи, а друго ще се фокусира върху моторния кортекс, възстановявайки „функционалността на цялото тяло“ за хора с прекъснат гръбначен мозък.
Но според Йенка, се разработват и „устройства, които записват вътречерепната активност, с цел оптимизиране на умствените процеси, концентрацията и паметта”. Ученият посочва, че устройства за наблюдение на съня, вниманието и тревожността в мозъка, вече са на пазара.
Според Марчело Йенка, една държава с ограничения си брой потребители, не би успяла да притисне Мъск да въведе и спазва етични стандарти. Но ЕС, с неговите над 400 милиона жители, или САЩ, с населението си от 332 милиона души, биха били по-убедителни, тъй като Мъск едва ли би рискувал да загуби толкова голям брой потребители.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
