
350 пъти по-добър от Хъбъл: Китай готви нов космически телескоп
- Наука
- Текст:

Водещ китайски телескоп, стартирането на който е планирано за края на 2023 г., е призван да даде на човечеството нови знания за далечните галактики, загадъчната тъмна материя и тъмна енергия, както и за миналата и бъдещата еволюция на Вселената.
Това се съобщава на официалния сайт на Националната космическа обсерватория на Китайската академия на науките.
Китайският обзорен космически телескоп, известен също като CSSТ и Сюнтянския космически телескоп, е космическа оптична обсерватория, предназначена за провеждане от астрономите на наблюдения и изображения на небето.
CSS е обект с размерите на автобус, чиято дължина е равна на дължината на триетажна сграда. Апертурата му е два метра, което е малко по-малко, отколкото на космическия телескоп Хъбъл, но площта на зрителното му поле е 350 пъти по-голяма от тази на Хъбъл, казва Ли Цзифен, заместник-директор на националните астрономически обсерватории на Китай (NAOC), в ексклузивно интервю за Синхуа.
Зрителното поле на Хъбъл съставлява приблизително 1% от размера на нокътя, на една ръка разстояние, така че телескопът е наблюдавал само малка част от небето през тридесетте си години раота, добавя Ли.
Строящият се CSSТ има триогледален анастигмат, който според изследователите помага да се постигне превъзходно качество на изображението в голямо зрително поле.
Ли използва аналогията с фотографирането на стадо овце, за да обясни възможностите на CSST. "Хъбъл може да види една овца, но CSST вижда хиляди и всичките с еднаква резолюция", казва той.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
