
Великобритания е в период на „голямото пенсиониране”
- Социална защита
- Текст:

Новите „млади” пенсионери са с 300 000 повече годишно, в сравнение с времето преди пандемията. Разбира се, може би са спестили достатъчно, за да си позволят да се пенсионират по-рано от планираното. Но ако са били отстранени от работа поради здравни, професионални или лични причини, това е проблем за икономиката.
Най-новото проучване на The Conversation анализира феномена, използвайки официалните данни. Изненадващо, но отливът на „посребрените коси” не е концентриран в най-богатите слоеве на обществото, а се практикува предимно в най-ниския сегмент на групата със средни доходи – тези, които печелят приблизително £ 18,000 до £ 25,000 годишно.
Оказва се, че типът професия е фактор - сред новите пенсионери най-често са работници от по-ниско платените индустрии и професии, докато високоплатените напускат по-рядко, но все пак ги има.
Най-засегната е търговията (40% повече пенсионирани), транспортът (30% пенсионери „отгоре”) и производството (25% плюс). "Най-изоставяните” професии са в средния заводски и машиностроителен персонал и професиите от областта на продажбите и обслужването на клиентите, т.е., секторите с неизбежни социални контакти, в които не може да се работи дистанционно.
Обобщено, посланието е, че бездействието по време на карантините е поставило сериозно въпроса - защо да продължите да работите на сравнително ниско платена работа в засегнат от пандемията сектор, когато може да правите по-приятни неща?

Аналитиците на трудовия пазар потвърждават, че вместо да си търсят нова работа или да се преквалифицират, британците над 50 са избрали пенсионирането. Такова дезактивиране не е необичайно след рецесия (както след световната финансова криза през 2007 – 2009), още повече, че намирането на нова работа притеснява и обезсърчава, така че алтернативата с пенсията започва да изглежда по-привлекателна.
Сега обаче армията на трудово неактивните хора над 50-годишна възраст е три пъти по-голяма, отколкото след всяка друга финансова криза, докато преди пандемията броят на пенсионерите във Великобритания намаляваше, тъй като работниците предпочитаха да се пенсионират по-късно, чувствайки се работоспособни. Сегашният безпрецедентен отлив обаче е предизвикателство за икономиката, докато правителството трябва да се справя с общия недостиг на работна ръка, нарастващите разходи за живот и развиващите се ефекти от Brexit.
Предвид относително ниските им доходи, новите пенсионери вероятно ще се сблъскат с финансови затруднения и ще увеличат натиска върху държавните разходи. Затова правителството трябва да разшири обхвата на стимулиране извън съсловието на работещите с най-ниски доходи, което беше най-подкрепено по време на пандемията. Може би по-високите разходи за живот ще върнат на работа хората над 50, но това би решило само частично проблема с недостига на работна ръка, като ще създаде редица други не по-леки обстоятелства.
Има обаче и друга теория – карантините може би са се оказали привлекателни като свободно време, възможност за контакти със семейство и близки, а след „разхлабването” на мерките - и за осъществяване на стари планове - пътувания, хоби и пр. Все пак нали казват, че 50 са новите 30!
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
