
Илон Мъск разгръща иновативни методи в организацията на труда
- Авангардно
- Текст:

Заради скока в броя на заразените, китайските власти наложиха строга карантина в мегаполиса, за да проведат масово тестване на населението. От началото на тази седмица някои производства се възстановяват, в това число и в завода на Tesla. Но по думите на главния изпълнителен директор Илон Мъск, „Загубихме много важни дни“.
Tesla спира производството си в Шанхай за втори път тази година, докато в нормален трудов ритъм произвеждаше по 2000 автомобила на ден – главно Model Ys и Model 3s за китайския и японския пазар. За да се върне към тази производителност – а плановете бяха да я повиши, Мъск отново прибегна до иновативни подходи.
Изобретателният милиардер въведе „затворен цикъл”, което означава, че работниците ще живеят във фабриката - засега до края на месец април. На работа могат да се върнат само тези, чиито домове са в зоните, обявени от здравните власти за нискорискови. Те ще получат финансово стимулиране.
В производствените халета са организирани спални. Всеки от завърналите се на работа е получил матрак и спален чувал, осигурено им е три пъти хранене дневно, зона за хигиена с душове, както и развлечения. През първите три дни служителите ще правят всеки ден тестове за ковид, ще мерят температурата си два пъти дневно и ще си мият ръцете по четири пъти на ден.
Шанхайските заводи на Volkswagen (VW) и производителя на Apple iPhone Pegatron остават затворени. VW оценяват, че засега производството им не е осъществимо и както Pegatron, чакат следващите инструкции на местните власти.
В града работи правителствена група, за да съдейства за възстановяването на работата на над 650 предприятия, съобщава ВВС. Но както казват от Европейската търговска камара в Китай, решението на китайското правителство е твърде далеч от реалното му приложение.
В опитите да възстановят бизнеса си, много компании се оказват изправени пред предизвикателствата на липсващата работна ръка и логистичните трудности. Реално, изглежда, че под 30% от щатния персонал е в състояние да се върне на работа, а междувременно карантината е само облекчена, но не и прекратена. Прогнозите са, че ситуацията ще продължи така поне до средата на май.
Бизнес-организациите на Великобритания и САЩ също констатират, че техните членове в Китай са засегнати от мерките срещу нестихналата пандемия в огромния мегаполис, промишлен, търговски и финансов китайски център.
Над от две трети от британските компании очакват по-ниски приходи, а повече от половината са на мнение, че противоепидемичните мерки са ограничили възможностите им да задържат добри работници. Проучване сред американските компании установи, че 99% от тях по някакъв начин са били засегнати от карантините, а близо една трета са били принудени изцяло да спрат бизнес-операциите си най-малко за два дни.
Дали и други производители ще прибегнат до авангардни решения не е ясно, но статутът на Илон Мъск като най-богат човек на планетата би трябвало да ги насочи към идеята, че решения винаги има, но трябва да са изобретателни, да се вземат на време и да се въвеждат светкавично.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
