
Как да се мотивираме да спортуваме
- Здравни
- Текст:

Оправданията са много – време, работа, семейни задължения. Всъщност, най-простата причина да не спортуваме е, че не ни харесва да го правим или просто сме мързеливи в това отношение. Но като съвременни хора, със сигурност разбираме, че трябва да преодолеем нежеланието и да извлечем всички жизненоважни ползи от физическата активност.
Психолозите на The Conversation дават някои съвети как да го направим – защото трябва! Метаанализ, публикуван в престижното медицинско списание The Lancet, сочи, че липсата на физическа активност е свързана с 30% - 40% повишен риск от рак на дебелото черво, 30% повишен риск от рак на гърдата, 20% - 60% повишен риск от диабет тип 2 и 30% - 50% по-висок риск от преждевременна смърт.
Но първо - колко физическа активност ни е нужна? Ако е лека и неинтензивна, се смята че 150 до 300 минути седмично разходка или спокойно колоездене са достатъчни за всеки на възраст от 18 до 65 години. Ако сте готови на интензивен спорт – например тенис, и половината от това е достатъчно, т.е., 75 до 150 минути седмично.
Ако тези изчисления ви звучат досадно, то не забравяйте, че всяко движение е полезно и не е необходимо да спазвате някакви указания, за да извлечете ползите от физическата активност. Слезте от колата, ходете пеш, не вземайте асансьора – но преди всичко, убедете се, че го искате.
Зпочнете с вътрешната мотивация, отговорете си защо трябва да спортувате – за себе си, заради децата си, заради някой друг, който го прави или когото харесвате и най-вече – изяснете какво искате да спечелите, ако спортувате – здраве, по-добра фигура, добро настроение, енергия, социални контакти и пр.
Следващият съвет е – намерете приятел, с когото да тренирате заедно. Така имате някого, когото не бихте искали да разочаровате с отсъствия, закъснения, отлагане и извинения, че няма да го направите.
/iStock-525982116-583365d35f9b58d5b18ec7da.jpg)
Наградете се с нов спортен екип, но си поставете условието да го „спечелите”, като го ползвате ежедневно. Прибавете тракер за активност - да следите какво се случва с тялото ви, докато тренирате, повишава шанса да увеличите физическата си активност и помага да си поставяте ежедневни цели в тренировките.
Тренирайте по едно и също време всеки ден, превърнете тренировките в ежедневен стереотип. Имайте предвид, че сутрешните тренировки по-бързо се превръщат в навик от вечерните или следобедните.
Изберете форма на спортуване, която ви харесва. Ако не обичате бягането, не го правете – заменете го с по-дълга разходка на бърз ход. Започнете с малко, не прекалявайте – днес не можете да „оттренирате” и за утре. Освен това, така няма да си причините болки в мускулите или да се нараните.
Прибавете към ежедневните си спортни занимания свой „плей-лист”, подберете любимите си парчета в подходящо темпо. Музиката ще ви разсее от усилията, които влагате, и ще ви помогне с ритъма. Ако имате куче, извеждайте го в компанията на други собственици на домашни любимци – тези разходки неусетно стават дълги.
Поемете финансов ангажимент. Сключете договор със себе си и се „глобявайте”, ако пропуснете тренировка. Поведенческата икономическа теория казва, че мисълта за финансова загуба е толкова неприятна, че ни мотивира да не я допуснем. Бъдете търпеливи и имайте предвид, че създаването на траен навик за спортуване отнема три до четири месеца.
И накрая, тренирайте сутрин, преди да прегледате профила си в социалните мрежи – оставете това за след тренировките като ежедневна награда, че сте преодолели навика с отварянето на очите да се обявите „онлайн”. Търсете си и други малки награди за след спорта - кафе с приятел, (например с този, който ви прави компания в тренировките), кратък шопинг-тур, нов душ-гел в банята, любим плод и всичко, което ви харесва – само да не е изобилно парче торта или гигантски сандвич...
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
