
Застрашена ли е продоволствената сигурност на ЕС
- Храни
- Текст:

Русия и Украйна осигуряват 29% от световния износ на пшеница, 19% от износа на царевица и 78% от износа на слънчогледово олио – производства, които поне в Украйна войната наруши. Организацията на ООН по храните и земеделието (FAO) подчерта, че през март глобалният индекс на цените на храните е достигнал най-високите си нива от 1990 г. насам.
В рамките на Европейския съюз цените на храните, алкохола и тютюна се повишиха с 3,5% през януари и още 4,1% през февруари. Експерти от екологичната организация BirdLife обаче смятат, че „Реалната заплаха за продоволствената сигурност е в бедните страни, особено в тези, които зависят много от вноса от Украйна, като Близкия изток и Северна Африка. В Европа проблемът по-скоро е инфлацията“.
На Украйна се падат 36% от вноса на зърнени култури в Европейския съюз и 16% от маслодайните култури. От своя страна през 2021 г. ЕС е изнесъл за Украйна селскостопански хранителни продукти на стойност над € 3 милиарда.
Според Европейската комисия Евросъюзът може лесно да преодолее възможна продоволствена нестабилност, причинена от войната в Украйна. „ЕС е до голяма степен се самозадоволява с храна, плюс че има огромен излишък от селскостопанска продукция, така че единният евопейски пазар отново ще докаже способността си да поема шокове“, се казва в доклад на комисията от началото на април, който предвижда мерки за подпомагане на фермерите в ЕС особено в производство на зърнени култури и маслодайни растения.
Санкциите срещу Русия вдигнаха рязко и цените на изкуствените торове и фермерите в Гърция и Франция вече проведоха демонстрации с искане ЕС да ги подкрепи финансово и в тази посока. Анализатори обаче припомнят, че цените на торовете, енергията и труда тръгнаха нагоре още преди нахлуването на Русия в Украйна и европейските помощи в селскостопанския сектор би трябвало да се насочват гъвкаво, за да покрият това.
Въпреки предвижданията, че ЕС лесно ще се справи с възможна нестабилност в хранителния сектор, европейските експерти подчертават, че войната на Русия в Украйна всъщност разкри проблемите на европейската селскостопанска система - тежка зависимост от изкопаеми горива в земеделието, прекалена употреба на изкуствени торове вместо агроекологични практики, както и отглеждане на монокултури в промишлени мащаби, за сметка на биоразнообразното земеделие.
Това означава, че европейското селско стопанство се нуждае от преустройство, но за това е необходима политическа воля и работа в държавите-ченки на ЕС. Независимо от европейското сътрудничество, всяка страна трябва да гарантира ефективността на своя план за готовност да осигури прехраната на населението си при всякакви кризи – било то политически, военни или дори природни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
