
Космическият телескоп „Джеймс Уеб” излетя за историческата си мисия
- Smart Life
- Текст:
Космическата система включва телескоп и обсерватория. Изстрелвнето се осъществи с ракета „Ариана” от космодрума Куру във Френска Гвиана, както беше планирано. Полетът до орбита продължи малко по-малко от половин час, след което наземна антена в Малинди, Кения, улови сигнала за успешно изпълнения първи етап от мисията.
Телескопът-обсерватория „Джеймс Уеб” носи името на един от проектантите на мисията „Аполо” и кацането на Луната. Разработен е от космическите агенции на САЩ, Европа и Канада. Параметрите му надвишават 100 пъти тези, на телескопа "Хабъл", който "Уеб" ще замени.
„Издигайки се от тропическата гора в Гвиана до ръба на времето, „Джеймс Уеб” започва едно пътуване обратно към раждането на Вселената“, каза телевизионният коментатор на американската космическа агенция NASA Роб Навиас в момента, в който ракетата „Ариана” се откъсна от Земята.
Излитането беше очаквано с нетърпение, но и с доста безпокойство. Хиляди хора по целия свят са работили по проекта през последните 30 години и въпреки че „Ариана” е много надеждно космическо превозно средство, когато става дума за ракети, гаранции няма.
Стартирането на "Уеб" (Webb) е само началото на сложна серия от дейности през следващите шест месеца. Телескопът се отправя към наблюдателна станция на около 1,5 милиона километра от Земята.
В хода на пътуването си до това място, Webb ще трябва да се разопакова от сгънатата конфигурация, при която стартира и да разпери златните си огледала - като пеперуда, излитаща от пашкула си.
Това няма да е лесно, призна администраторът на NASA Бил Нелсън: „Трябва да осъзнаем, че все още има безброй неща, които трябва да работят и трябва да работят перфектно. Но ние знаем, че голямата награда върви с голям риск. И трябва смелост, за да я постигнем”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
