
Климатичната среща приключва без да внуши сериозни надежди
- Свят
- Текст:

Последните прогнози в настоящите условия са за покачване на глобалните температури с 2,7°C. Учените казват, че ограничаването им до 1,5°С ще помогне на човечеството да избегне най-лошите въздействия на климата.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш направо заяви пред агенция АР, че това е цел за "поддържане на живота". Същевременно Гутериш изрази разочарованието си, че COP26 вероятно няма да види реални правителствени ангажименти за достатъчното намаляване на въглеродните емисии. Той предупреди, че обещанията в тази посока са безсмислени, докато правителствата продължават да инвестират в изкопаеми горива, но все пак каза, че надеждата остава "до последния момент".
Президентът на COP26 Алок Шарма също предупреди, че краят на срещата приближава и времето за сключване на такова споразумение изтича. Той призова преговарящите да намерят решения на трудните въпроси преди официалното закриване на форума днес в 18:00 GMT.
Мери Робинсън, бивш президент на Ирландия и ръководител на група висши политически лидери, ангажирани с въпросите за климата, обвини някои от големите световни икономики с най-много въглеродни емисии, че саботират всякакви опити за осигуряване на по-амбициозен план за действие на COP26. Тя каза пред АР, че Русия и Саудитска Арабия "отблъскват силно", всяка възможност в окончателното споразумение от Глазгоу дори да се спомене за постепенно премахване на въглищата или за намаляване на държавните субсидии за изкопаеми горива.
В четвъртък малка група държави обявиха съюз за постепенно прекратяване на производството на нефт и газ. Воден от Дания и Коста Рика, т.нар. Beyond Oil and Gas Alliance включва още Франция, Уелс и Ирландия, но не и Обединеното кралство.
Активисти и политици предпазливо приветстваха вчера изненадваща декларация от САЩ и Китай, че ще се опитат да запазят затоплянето в рамките до 1,5°С, но настояха и двете страни да обявят конкретни действия.
Междувременно на пресконференция представители на Гана, Етиопия, Бангладеш и Тувалу изразиха убеждението си, че САЩ блокират напредъка на COP26 и същевременно отхвърлят опасенията на най-бедните и най-уязвимите нации относно финансирането на борбата с климатичните промени.
Не секват и демонстрациите на активисти, дори вчера заседаващите стигнаха до залите през „жив коридор” от младежи, настояващи за радикални конкретни действия в борбата с климатичните промени.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
