
COP28: Какво се случва на стрещата на върха за климата
- Актуално
- Текст:

Преговорите в Дубай навлизат във финалната си фаза с двата въпроса, с които започнаха - ще се постигне ли споразумение за изкопаемите горива и ще се реши ли адекватно въпросът с финансирането на най-уязвимите от климатичните промени нации.
Обещания и опити не липсват. Протестирайки срещу търг на Бразилската националната агенция за петрол, природен газ и биогорива, който предвижда проучването на 602 нови зони за наличие на нефт и газ, над 120 бразилски граждански организации подписаха отворено писмо до президента Лула, озаглавено „За Бразилия и Амазонка без нефт и газ!“. Документът го призова да спре търга, наречен „въглеродна бомба”, както и проучванията за изкопаеми горива в поречието на Амазонка и в цяла Бразилия.
Международната агенция по енергетика предупреди, че плановете за намаляване на емисиите, които обявиха повече от 100 държави и 50 компании за изкопаеми горива в началото на COP28, не са достатъчни, а покриват едва 30% от необходимото, за да се ограничи глобалното затопляне до 2030 г. с допустимите 1,5°C над прединдустриалните нива.
Друг критично важен фактор – производството на храни и ползването на земята - също имаше своя ден на обсъждане, като „авангард“ от държави, включително Бразилия и Норвегия, съобщиха, че се обединяват, за да трансформират своите системи в тези практики.
И тъй като финалът на срещата бързо наближава, председателстващият COP28 Султан Ал Джабер призова страните да идват на преговорите „подготвени с решения“ и „да бъдат гъвкави да приемат компромис“. Според Ал Джабер, изнесените на COP28 данни показват „добър, но не достатъчно бърз напредък“, което според него „не е опция”. „Време е да сменим скоростите“, обяви Ал Джабер.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
