
Производството на микрочиповете се оказа опасно за планетата
- Актуално
- Текст:

Производството на полупроводници е изключително опасно, пише CNBC, показвайки другата страна на острия им дефицит, който засегна тежко технологичните компании.
Чиповете се използват в най-широк кръг техника – от автомобили и смартфони до чайници и входни звънци. През 2020 г. учени от Харвардския университет стигнаха до заключението, че повредите и изхвърлянето на електронни устройства се дължат в най-голяма степен на микросхемите в тях. Независимо от опитите на някои компании да преустроят производствата си на възобновяема енергия, значителна част от тази промишленост все още използва изкопаеми горива.
Най-големите производители в сектора са Samsung, Intel и Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), която доставя компоненти за Apple и Tesla. От тайванския офис на Greenpeace отбелязват, че предприятията на TSMC замърсяват въздуха по-тежко от конкурентите си и ежегодно употребяват огромни количества електроенергия – повече напр. от Тайпе, столицата на Тайван.
Въглеродните емисии на TSMC за 2020 г. са 15 милиона тона, а за пет години щетите им върху природата са надхвърлят тези на автогиганта General Motors. TSMC се оправдават с необходимостта от разширяване на производствените мощности, с цел преодоляване на глобалната криза с полупроводниците.
Следващите в списъка на тежко замърсяващите структури са Samsung и Intel, чиито емисии въглероден диоксид за 2020 г. са съответно 12.9 млн. тона и 2.99 млн. тона.
От американската екологична компания Forrester казват, че топенето на силиций и производството на чипове на тази основа, изисква високи температури от порядъка на 650°С до 1090°С, които се постигат само с изключително енергоемко оборудване, така че разходът на електроенергия в процеса няма как да се намали. Единственият начин според еколозите е замяната на изкопаемите горива в производството на електроенергия с „чисти” енергийни източници.
ООН вече предупреди, че при настоящите темпове в намаляването на въглеродните емисии, няма как да се постигне въглеродна неутралност. По научни данни, към 2100 г. средните температури ще се повишат с повече от 2.7°С, в сравнение с прединдустриалните равнища.
Парижкото споразумение от 2015 г. обаче, определи праг на поносимото повишение от 1.5°С до 2030 г. – норма, от която до настоящата 2021 г. човечеството вече е „покрило” 1.1°С. Това предполага далеч по-строги мерки за всички производства, но най-вече за тези, които имат най-голям дял в замърсяването на атмосферата с парникови емисии, които водят до повишаване на земните темпертури.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
