Британски неонацист е осъден да... чете книги

Британски неонацист е осъден да... чете книги Снимка: lincolnshirelive.co.uk

Миналата седмица Бен Джон, 21 годишен студент от Линкълн, изповядащ крайнодесни убеждения, получи присъда, която го „обрича” на домашен режим и „принудително четене“

Алтернативната мярка е две години затвор (при възможни 15), т.е., или „Дейвид Копърфийлд”, или решетките - това е компромисът, който Бен Джон трябва да приеме. Съдия Тимъти Спенсър, наричайки подсъдимия „самотен тийнейджър”, постанови: „На 4 януари 2022 ще те изпитвам, а ти ще ми докладваш какво си прочел. Ще наблюдавам всяка твоя стъпка и ако преценя, че ме лъжеш, знаеш какво те чака”. От своя страна, обвиняемият обеща повече да не чете неофашистка литература.

„Творческият” подход разбуни общественото мнение и създаде сложен прецедент за съдебната власт при подобни случаи в бъдеще. Ефективен ли е подобен „педагогически” подход в епохата на галопиращата дезинформация и фалшиви новини? Въпросът насочи обществения дебат към друга гореща тема - изключително лесният начин, по който днес един млад човек може да се радикализира. Мнозина се питат как един незабележим студедент от средната класа се превърна в неонцист. Отговорът е прост – онлайн. 

През 2020 г. полицията открива в дома му хард диск, плюс още „съкровища”, в т.ч. близо 70 000 нацистки документа. Допълнително „помагало” е мини-наръчника „Рецепти за анархиста” - ръководство с инструкции за правене на елементарни бомби, както и указания „как да извършите перфектната атака”. Нищо ново за полицията, предвид криминалните новини от последното десетилетие, в резултат на предразсъдъци, ксенофобия и омраза

Бен Джон също не е ново име в полицейските архиви. Той попада за първи път в полезрението на службите за борба с тероризма през 2018 г., след като публикува в социалните мрежи писмо, с което гордо оповестява, че принадлежи към действаща неонацистка група и призовава за насилие срещу имигранти, хомосексуалисти и други малцинства. Тогава съдът го насочва към превантивна програма, но подходът явно не е подействал, пред вид промишленото количество неонацистка литература, събрана от Джон само за три години след първата му среща с правосъдието.

Пред The Guardian съдията изложи мотивите за алтернативна присъда така: "Информацията, която Джон поглъща, е отблъскваща, тясно свързана с Хитлер и с фашизма. Но в библиотеката му открихме и значително количество съвременна литература. Ето защо съм убеден, че този млад мъж се бори с чувствата си. Той в никакъв случай не е „загубена кауза” и мисля, че е способен да живее нормален живот и да бъде полезен на обществото”.

Местната общественост е скептична. Хората се чудят как четенето на „Гордост и предразсъдъци“ или „Оливър Туист“ ще върне Бен Джон към демократични възгледи. Не липсват и мрачни предчувствия, че дори на този етап подобна присъда да не вреди, не е изключено всичко да завърши с имитация на норвежкия неонацист и масов убиец Брейвик, чиято „коронна акция” през  2011 г. остави 77 жертви и 318 ранени. Той излежава 21 годишна присъда, настанен в три свързани затворнически килии – спалня, работен кабинет и малка фитнес-зала – условия, които Брейвик нарича в своите непрестанни искания „садистични и унизителни” и настоява за човешките си права...

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: