
Защо изкуственото засаждане на дървета е безполезно
- Екология
- Текст:

Сега, когато човечеството е на прага на климатична катастрофа, правителства, благотворителни организации и частни компании се опитват да разберат как да възстановят природните ресурси.
Един от тези методи е изкуственото засаждане на дървета в райони, където някога са били унищожени горите.
Изследване от миналата година обаче показва, че това не е толкова добра идея.
Разбира се, най-добрият начин за намаляване на въздействието на климатичната криза е опазването на горите. За съжаление в света вече има твърде много места, които са били разчистени или „деградирали“ поради лошо земеделие или друга експлоатация на почвата. Често дървосекачите и скотовъдите си тръгват, оставяйки зад себе си пустош.
Традиционно презасаждането на дървета се смяташе за най-добрия начин за възстановяване на въглеродния баланс, но проучване, публикувано през 2020 г. в списание Nature, показва, че оставянето на горите да растат естествено е по-евтино, а също така позволява на местните дървета и дивата природа да се разрастват по-добре и по-бързо.
Най-благоприятните региони за естествено повторно залесяване са тропическите региони на Западна и Централна Африка. В Централна Европа и Близкия изток обаче възстановяването отнема повече време.
Авторите отбелязват, че това се дължи на факта, че в някои региони растежът трябва да бъде леко подкрепен, а в някои самата природа бързо „взема своето“.
„Ако източниците на семена са наблизо и мястото не е прекалено деградирало, то горите вероятно ще могат да растат сами.
Ако мястото е опустошено и източниците на семена са далеч или ако единствените източници на семена са от един или повече видове, то най-вероятно целият обект трябва да бъде активно засаден или многократно засаден, за да се помогне за възстановяването на по-разнообразна гора”, казва Сюзън Кук-Патън, главният автор на изследването.
Списание Nature
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
