
Ваня Григорова: Чакат ни още по-високи цени на тока и парното
- Енергетика
- Текст:

Поскъпването на топло- и електроенергията, което беше обявено от КЕВР на 1 юли, не е съвсем реално, ако се зачетем в решението на регулатора. Това заяви в интервю за БНР Ваня Григорова, икономически съветник в КТ „Подкрепа“. Според нея в момента цените се задържат, но през зимата техният ход може да стане още по-стръмен.
„Това съвсем не са реални цени – такива, каквито би трябвало да бъдат, ако отразим всички разходи. Това само може да ни каже, че ни чакат още по-тежки времена“, заяви тя.
Според окончателното решение на КЕВР топлоенергията поскъпва с 16 на сто средно за страната, а повишението на цените на тока за бита е средно с 4,4 на сто. Най-голям е скокът във Велико Търново, където парното и топлата вода ще струват с 23% повече. При електроенергията най-голямо поскъпване има за потребителите на ЧЕЗ - с близо 6%.
30% от българските домакинства не могат да си позволят адекватно отопление, което е четири пъти повече от средното в Европейския съюз, където едва 7 на сто от домакинствата изпитват подобни затруднения, посочи Григорова. „Ако се обърнем към предходните 10 години и погледнем цените, по данни на НСИ средно с около 42% се увеличават разходите на едно домакинство за осветление, отопление и енергия“, коментира Григорова.
Тя поясни, че бедните домакинства не могат да си позволят капиталови разходи, а след като не могат - плащат повече. „Ако ние ползваме един актив – дали автомобил или апартамент, без да го обновяваме, е ясно, че след 10-20 години ще имаме руина, която ще харчи повече. Това се случва дълги години в българското общество: ние не правим капиталови разходи, поради което ставаме още по-бедни“, каза Григорова.
В момента се задържат цените както на електрическата енергия, така и на отоплението, с включването само на малка част от основните ТЕЦ-ове на регулирания пазар, подчерта тя.
„Ако се наложи през зимата да се включи по-голяма квота, то тогава ще се увеличи още повече както цената на тока, така и на отоплението. В момента виждаме много сериозен ръст на цените, но той може и е твърде вероятно да бъде още по-стръмен през зимата, когато социалното напрежение ще бъде още по-високо“, предупреди експертът.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
