
В Куба вече ще има малки и средни предприятия
- Свят
- Текст:

Кубинското правителство даде зелена светлина за съществуването на малки и средни предприятия в страната, съобщи официозът „Гранма", цитиран от БТА. Министерският съвет е одобрил мярката на последната си сесия при закрити врати, писаха държавните медии, без да уточняват кога ще стане закон.
Мярката е била очаквана от частния сектор, който има все по-голямо присъствие в икономиката на острова. Решението обаче ще засегне ограничен брой дейности и ще влезе в сила едва след приемането на съответен закон. Дългоочакваните промени в икономическия живот на страната ще включват регламентиране на правния статус както на държавния, така и на частните кооперации и бизнес, за да могат те да функционират равнопоставено в управляваната от комунистите държава.
Наскоро кубинските власти разрешиха частната инициатива в повечето от икономическите отрасли (с изключение на ключови области като медиите, здравеопазването и образованието). Все още обаче не е приета правна рамка, за да могат да основават собствени компании.
Очаква се реформите да обхванат различни области, в които функционират частни кооперации и малки фирми - от заведения за хранене и гаражи до строителни и козметични салони. Секторът на „самостоятелно заетите лица“, който включва предприятия, техните служители, търговци и други като шофьори на таксита, се разшири през последното десетилетие, като включи над 600 000 работници - 13% от населението в трудоспособна възраст на острова с общо 11,2 милиона жители.
„С това решение, ние одобряваме начина на организиране на икономическите актьори, далеч отвъд просто признаването на някои от тях", подчерта кубинският президент Мигел Диас-Канел, цитиран от в. „Гранма" - печатен орган на Централния комитет на Кубинската комунистическа партия. Той обясни, че от тук нататък властите ще работят по правните аспекти на тази реформа.
„Увеличаването на дейностите", в които е разрешена частната инициатива, обаче, „не води до процес на приватизация (на икономиката), защото съществуват граници, които не може да бъдат преминати", предупреди в същото време кубинският премиер Мануел Мареро.
За разлика от управляваните от комунистически партии Китай и Виетнам, Куба бавно започна да прилага пазарни реформи в своята планова икономика. Кубинското правителство на практика разрешава на американски граждани и компании да правят преки инвестиции и да отпускат кредити на частния сектор на острова.
През последните месеци Куба ускори реформите с цел модернизиране на икономиката, изпаднала в най-тежката си криза от 30 години заради липса на храна, лекарства и обикновени битови стоки от първа необходимост. Страната обвинява за кризата американските санкции и пандемията от новия коронавирус, но признава, че бюрократичната тромавост и липсата на реформи в икономиката сащо имат принос за кризата.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
