
UNESCO: дигитализиране на образованието
- Е-образование
- Източник: www.unesco.org
- Автор:

Повечето правителства по света временно затвориха образователните си институции в опит да ограничат разпространението на пандемията COVID-19.
Въз основа на последните данни на Института за статистика на UNESCO, засегнати са над 1,5 млрд. учащи (1 543 446 152). Това възлиза на 89,5% от общо записаните за обучение и е следствие на 188 затваряния на образователни институции по света.
Цифрите съответстват на броя на учащите се, записани в начално, средно, прогимназиално и гимназиално ниво на образование (ISCED нива от 0 до 3), както и висше образование (ISCED нива от 5 до 8).
В отговор на настъпилата световна образователна криза, UNESCO създаде Глобална коалиция, която да обедини международни организации, гражданско общество и партньори от частния сектор, за да се гарантира непрекъснато обучение (#LearningNeverStops).
„Никога досега не сме ставали свидетели на смущения в образованието с такъв мащаб“, заяви генералният директор на UNESCO Одри Азулай. „Партньорството е единственият път напред. Тази коалиция е призив за координирани и иновативни действия за отключване на решения, които не само ще подкрепят учащите и учителите сега, но и ще поставят акцент върху проблеми като включване и равенство по време на възстановяването към нормален образователен процес. "
След закриването на училищата, правителствата разгръщат различни решения за дистанционно обучение. Целта е да се преодолеят трудностите при предоставяне на образование от разстояние - представяне на образователното съдържание, подкрепа за учителите, насоки за семействата и справяне с предизвикателствата на свързаността.
По-конкретно коалицията има за цел:
- да помогне на държавите в мобилизирането на ресурси и прилагането на иновативни и подходящи за контекста решения за дистанционно осигуряване на образование, използвайки високотехнологични, нискотехнологични и нетехнологични подходи;
- да търси справедливи решения и универсален достъп;
- да осигури координирани отговори и да спести припокриване на вложени усилия;
- да улесни връщането на учениците в училище, когато отново се отворят училищата, за да се избегне повишаване на процента на отпадане на ученици.
Заместник-генералният секретар на ООН Амина Мохамед изрази пълната ангажираност на ООН към коалицията, като предупреди, че „за милиони деца и младежи в неравностойно положение закриването на училища може да означава загуба на безопасност", защото тази институция им предоставя не само образование, но и храна, защита и емоционална подкрепа.
Многостранни партньори на коалицията са: Международната организация на труда, Върховната комисия на ООН за бежанците, Детският фонд на Организацията на обединените нации (УНИЦЕФ), Световната здравна организация, Световната банка, Световната програма за храните и Международният съюз по далекосъобщения, Глобалното партньорство за образование, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Азиатската банка за развитие.
От частния сектор се включиха Microsoft, GSMA, Weidong, Google, Facebook, Zoom, KPMG и Courser, с техните ресурси и опит в областта на технологиите, и по-специално с познанията и опита си в областта на свързаността и укрепването на капацитета. Компаниите, които използват данни за ученици и образование, се ангажираха да спазват етичните стандарти.
Филантропски и нестопански организации, като Khan Academy, Dubai Cares, Profuturo и Cesame Stree, също са част от коалицията. Те мобилизираха своите ресурси и услуги в подкрепа на училища, учители, родители и учащи се.
Медийните агенции също са поканени да се присъединят към коалицията, както вече направи BBC World Service в подкрепа на младите хора по целия свят. BBC изготвя съвети, истории и медийни образователни материали, за да помогне на изолирани млади хора да разберат как може да им повлияе коронавирусът.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
