
Изследователи правят подземни древни градoве видими...
- Технологии
- Автор:

Разкопките на Помпей и Херкуланум не само се посещават от туристи от цял свят, но и разкриват важни исторически обекти. Въпреки това невинаги е толкова лесно да се проучат археологическите обекти по този начин. Отчасти защото това би било твърде скъпо, но отчасти просто защото над тях има по-нови сгради. Археолози от университетите в Кеймбридж и Гент успяха да намерят решение на този проблем. Те реконструираха цяло римско селище, използвайки наземни радари. Те използваха и сателитни данни, за да запишат точно ехото на излъчените лъчи. В миналото този подход е тестван на по-малки проекти.
Бяха разгледани тридесет хектара
Сега технологията е използвана за първи път при придобиването на информация за цялостен римски град. Става дума конкретно за древно селище, наречено Фалерий Нови, което е основано през 241 г. пр. н.е. и се намира на около петдесет километра северно от Рим. Като големина градът е около половината от Помпей. Сега тридесет хектара в историческите градски стени са разгледани по-отблизо. Благодарение на новата технология изследователите успяват да открият триизмерни структури под земната повърхност. Освен всичко друго, храм, пазар и комплекс за баня са били локализирани и разгледани по-внимателно. Въпреки че не е била използвана нито една лопата или четка, изследователите са успели да открият изненадващ брой детайли.
Следват и други исторически обекти
На теория проучвания, използващи наземни радари, могат в бъдеще да бъдат използвани и за покриване на по-големи площи, а след това да бъдат извършени допълнителни физически разкопки по много целенасочен начин. Технологията ще се използва, за да бъдат разгледани по-отблизо вече известни исторически обекти. В Милет, Турция, например, археологически находки от няколко века се припокриват. Тук може да бъде съвсем практично да се погледне в земята до по-голяма степен. Същото важи и за древния град Никополис в Гърция. Случаят с Фалерий Нови също не е единственият пример за успешното използване на съвременните технологии в археологията. Например в Централна Америка изследователите откриха най-старата сграда на маите досега с помощта на лазерно сканиране.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
