
Земята неочаквано започна да се върти с рекордна скорост
- Наука
- Текст:

Денонощието на 19 юли 2020 г. е било най-краткото в историята на наблюденията. Това е така, защото Земята се е завъртяла около оста си с рекордна скорост, пише telegraph.
Повечето хора считат, че едно денонощие е равно на продължителността на един оборот на Земята около оста й, което е точно 24 часа. Но в действителност всичко е малко по-сложно. Учените използват няколко различни вида денонощия. Най-близко до обичайните 24 часа са така наречените средни слънчеви денонощия. Между другото, те са с около 4 минути по-дълги от един оборот на планетата около оста й.
От 70-те години на миналия век учените използват атомни часовници за измерване на продължителността на денонощията. Тези устройства са способни да измерват времето с точност до части от милисекундата. Използвайки такива усъвършенствани инструменти, изследователите са установили, че дори средният слънчев ден не трае точно 24 часа.
За всичките 50-годишни наблюдения продължителността на денонощието е била повече от 24 часа. Нещо повече, тя е нараствала стабилно, макар и много бавно. С други думи, планетата е забавяла въртенето си.
Всичко обаче се променя през 2020 г. За първи път по време на наблюденията въртенето на Земята се е ускорило. На 19 юли 2020 г. е постигнат рекорд: денонощието било с 1,4602 милисекунди по-кратко от 24 часа. Една милисекунда е хилядна от секундата.
Оказва се, че на 19 юли 2020 г. планетата се е завъртяла около оста си по-бързо от всякога в историята на наблюденията.
Все още не е известно защо това се е случило. Въртенето на Земята се влияе от много фактори, от привличането на Луната до количествата сняг, паднал в полярните региони, и падането на листата в безкрайните гори на Русия и Канада. Най-вероятно с нашата планета не се случва нищо ужасно.
Неочакваното поведение на земното кълбо обаче може да създаде проблеми в области, където се изисква точно отчитане на времето (например в сателитната навигация). Експертите все още не са стигнали до консенсус за това как да се реагира на ускорението на въртенето на Земята.
Сподели

Актуална информация за епидемичната обстановка на 21.01.2021 г.

Банкови служители садят дръвчета дистанционно

Aлианц Риск Барометър: COVID-19 води класацията на глобалните рискове

В Полша ще облекчат социалните и икономическите ограничения

Банка отвори безкасови офиси

Кредит от Евробанката от 17,5 милиона получава ВЕЦ Своге

Нови субсидии се предвиждат за пчеларите след 2022 г.

Мисли-вируси или за какво победителите никога не мислят
