
Готови ли сме за покупка на имот в Гърция?
- Ваканционни имоти
- Автор:

Наред с галопиращото търсене на ваканционни и селски имоти у нас, расте интересът към имотите в Гърция. Тази година обаче има увеличение в стойността на закупените имоти, като те стават все по-скъпи и луксозни. Българинът инвестира най-често в района на Халкидики – първи и втори ръкав, коментират от Economy.bg.
Покупката на имот в Гърция преминава през следните стъпки:
Първата стъпка е изборът на имоти за оглед. Тук е важно да подадете ясни критерии за търсене, за да може брокерът на имоти в Гърция да ви бъде максимално полезен.
Втората стъпка е огледът на избраните имоти. Помолете брокера да ви покаже също и най-близките населени места и интересни местности. За огледа са ви необходими 1-2 дни. Преди да вземете решение, помолете брокера да ви даде подробна сметка на допълнителните разходи.
Стъпка три е стоп депозит, който се оставя на агенцията. Повечето агенции влизат в преговори с продавачите след получаването на стоп депозит.
Стъпка четири. Агенцията договаря крайната продажна цена, която ви удовлетворява. Ако не успее, връща депозита.
Следва юридическа проверка на имота от адвокат, практикуващ в Гърция, относно наличието на тежести и възбрани, които не позволяват неговата продажба.
Стъпка шест е споразумението за покупка (еквиалент на българския предварителен договор). В него се вписват крайната цена, кои мебели и електрически уреди продавачът оставя в имота, срок за финализиране на сделката, неустойки при нарушаване на споразумението, начините на плащане, права и задължения. С подписването на предварителния договор се заплащат 10% от продажната цена на продавача.
Последните стъпки са подписване на окончателен договор, нотариално изповядване и вписване на имота в съответните регистри на името на новия собственик.
Задължително условие е да се сдобиете с гръцки данъчен номер АФМ поне една седмица преди нотариалното изповядване. Процедурата отнема 1-2 часа.
Необходими документи
- Валидна лична карта или задграничен паспорт;
- Гръцки данъчен номер АФМ.
Банкова сметка се открива в Гърция с гръцки данъчен номер. Ако предоставите пълномощно, агенцията за недвижими имоти в Гърция може да извърши това вместо вас. Лично и на място трябва да си откриете лична банкова сметка в гръцка банка. За тази процедура са необходими допълнтелни документи, които трябва да бъдат преведени и заверени с апостил.
Какви данъци и такси трябва да заплати купувачът?
Допълнителните разходи за покупка на имот в Гърция възлизат на около 10% от продажната цена.
Разходите за сметка на купувача са:
- Местен данък за придобиване на собственост – 3%.
- Нотариални такси около1,2% + ДДС.
- Адвокатски хонорар около1,2%, но не по-малко от 1000 евро + ДДС. За закупуването на имот в Гърция присъствието на адвокат по сделката е препоръчително.
- Комисиона, ако работите с агенция, средно 3%, но не по-малко от 1200 евро. Ако агенцията е гръцка, трябва да заплатите и ДДС 24%.
- Държавна такса за вписване на имота в Службата по вписванията 0,475%.
- Анекс към договора за покупко-продажба, ако договорът е с подусловност. Цената е в зависимост от договора.
- Повторно вписване на имота в съответните регистри, ако договорът е с подусловност.
- Устен превод по време на нотариалното изповядване между 250 и 400 евро. Преводачът е задължителен.
- Юридическа проверка на имота между 300 и 400 евро (извън адвокатския хонорар за оформяне на нотариалния акт и присъствието му по време на изповядването на сделката).
При нормални условия за финализиране на една сделка са необходими 30-40 дни. В момента условията са нормални и сделките отнемат толкова време.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Екстремни температурни промени: посочена е причината за блекаута в Европа

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне
