
Ръководителят на НАСА оцени откриването на фосфин на Венера
- Наука
- Източник: РИА Новости
- Автор:

В предишна статия КЕШ Медия писа, че в атмосферата на Венера - втората по отдалеченост от Слънцето планета, учени от университетите в Масачузетс и Кардиф откриха газ фосфин, смятан от много учени за възможна индикация за наличие на живот.
Шефът на Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА) на САЩ Джим Бранденщайн оцени високо сензационното откритие.
„Живот на Венера? Откриването на фосфин, който е страничен продукт на анаеробната биология, е най-важното събитие в създаването на убедителни аргументи в полза на съществуването на извънземен живот", написа Брайденщайн в своя Twitter.
Ръководителят на НАСА добави, че „е дошло времо да се отдели първостепенно внимание на Венера".
Фосфинът е безцветен и силно отровен газ. На Земята той се произвежда от анаеробни (неизискващи кислород) микроорганизми. През 2019 г. търсенето на фосфин в атмосферите на екзопланетите (планетите в други звезди) беше предложено в качеството му на маркер за възможен живот на тях.
Това съвсем не е първото предположение за наличието на живот на Венера. През януари 2012 г. в научното списание „Астрономически вестник" главният научен сътрудник в Института по космически изследвания на Руската академия на науките Леонид Ксанфомалити публикува статия, посветена на анализа на снимките от съветския спускаем модул на станцията „Венера-13". На тях той забелязал няколко обекта, които сметнал за живи насекомоподобни същества, но колегите му се отнесли скептично.
Сега Русия и САЩ обмислят възможността за създаване на космически апарат „Венера-Д" за кацане на планетата, който освен всичко друго ще трябва да изследва както повърхността, така и с помощта на отделяем балон и атмосферата на Венера за наличието на признаци на живот.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
