Как се движат пазарите днес

Как се движат пазарите днес Снимка: businesstoday.in

Следвайки вчерашните тенденции на Уолстрийт, европейските акции се повишиха в ранната търговия в сряда

Междувременно Доналд Тръмп официално смекчи митническата си позиция започвайки от сектор, който очевидно не го остави на мира. Американският президент подписа изпълнителна заповед, която спира натрупването на мита върху автомобили и автомобилни части, произведени в чужбина, както и върху някои други вносни стоки..

Лондонският индекс FTSE 100 отбеляза ръст от 0.2% в ранната търговия. Основен двигател на процеса е Batclais Bank, с 19% ръст на пебалбите за првото тримесечие, основно заради инвестиционното банкиране. Сред най-печелившите британски компании е и производителят на медицинско оборудване Smith & Nephew с 3.1% ръст за същия период. 

DAX в Германия се покачи с 0,6%, като в светлината на последното развитие в митническата политика на Тръмп, основни фактори за положителното развитие са Porsche (P911.DE) и Volkswagen (VOW.DE). Френският CAC 40 и паневропейският STOXX 600 се покачиха с по 0,4%. 

Все пак прогнозите са предпазливи, тъй като икономиката на еврозоната действително нарасна по-бързо от очакваното през първото тримесечие, но според днешните данни, растежът по-скоро е в застой заради търговската война със САЩ и по-песимистичното настроение в бизнеса.

От своя страна Уолстрийт се готви за печалби в технологичния сектор. Акциите започнаха да се повишават още вчера, тъй като инвеститорите решиха, че започвайки от автомобилния сектор, Тръмп в крайна сметка ще намали всички мита, които въведе. 

Междувременно обаче все още не е ясно дали Китай и САЩ действително водят търговски преговори и коя страна може да направи първия важен ход. Китайският лидер Си Дзинпин заяви, че би преговарял само ако по време на преговорите Белият дом спре новите мита за китайския внос. 

От своя страна Доналд Тръмп вчера заяви, че Китай вероятно „ще преглътне” стряскащите мита от 145%, тъй като според него ги „заслужава”. Освен това американският президент очаква Пекин „да ограничи” въздействието им върху американските потребители.

На този фон фючърсите на Dow Jones Industrial Average се понижиха с 0,1%, тези на S&P 500 - с 0,3%, докато фючърсите, свързани с технологичния Nasdaq Composite паднаха с 0,4%.

Цената на петрола се е насочила към най-големия си месечен спад от ноември 2021 г. насам, основно заради опасенията, че търговската война на САЩ ще забави ищономическия растео и съответно ще намали търсенето на петрол, в момент, когато страните от ОПЕК+ разхлабват ограниченията върху доставките. Цената на Brent днес падна до близо $ 63 за барел, отбелязвайки общ спад за април с повече от  15%, докато цената на суровия петрол West Texas Intermediate се приближи до $ 60 за барел, но все още нe ги достига.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: