ЕК предложи нови правила за пътуване в ЕС заради COVID-19

ЕК предложи нови правила за пътуване в ЕС заради COVID-19 Снимка: unsplash.com

Целта е да се гарантира, че предприетите ограничения са координирани.

Европейската комисия одобри в петък (04 септември) препоръка към Европейския съвет, за да гарантира, че всички мерки, предприети от държавите членки, които ограничават свободното движение поради пандемията на коронавируса, са координирани и ясно комуникирани на ниво Европейския съюз. Това съобщава БНР.

Комисията определя четири ключови области, в които държавите членки трябва да работят по-тясно:
- Общи критерии и прагове за държавите членки, когато те решават дали да въведат ограничения за пътуване;
- Картографиране по общи критерии, използвайки съгласуван цветен код;
- Обща рамка за мерки, прилагани към пътници от райони с висок риск;
- Ясна и навременна информация за обществеността за въвеждането на всякакви ограничения.

Понастоящем има голямо несъответствие между националните критерии за въвеждане на мерки, които ограничават свободното движение в Европейския съюз. Комисията предлага всяка държава членка да вземе предвид следните критерии при въвеждането на ограничителни мерки:

- Общият брой на новите случаи на COVID-19 на 100 000 души в даден район за период от 14 дни; процентът на положителните тестове от всички тестове за COVID-19, проведени в дадена област през седемдневен период; броят на тестовете, извършени на 100 000 души в даден район през седемдневен период.

Държавите членки следва да предоставят тези данни ежеседмично на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията, а също и на регионално ниво, за да се гарантира, че всички мерки ще бъдат насочени към тези региони, в които са необходими.

Комисията предлага останалите държави членки да не ограничават свободното движение на хора, пътуващи от дадена държава членка, която седмично тества повече от 250 на 100 000 души, когато общият брой на новите случаи на COVID-19 в дадена област е по-малко от 50 на 100 000 души през 14-дневен период, или процентът на положителните тестове за COVID-19 в дадена област е по-малък от 3 на сто.

Общ цветен код

Въз основа на данните, предоставени от държавите членки, ЕК предлага Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията да публикува карта на страните от ЕС и Европейската икономическа зона, която да се актуализира ежеседмично с общ цветен код:

- Зелено за област, в която общият брой на нови случаи на COVID-19 е по-малък от 25 за 14 дни, а процентът на положителните тестове от всички тестове на COVID-19 по-малък от 3%;

- Оранжево за зона, в която общият брой на нови случаи на COVID-19 е по-малък от 50 за 14 дни, но процентът на положителните тестове от всички тестове е 3% или повече, или общият брой на нови случаи на COVID-19 е между 25 и 150;

- Червено за област, в която общият брой на нови случаи на COVID-19 е повече от 50 за 14 дни, а процентът на положителните тестове е 3% от всички тестове или общият брой на новите COVID случаи са повече от 150 на 100 000 души за период от 2 седмици;

- Сиво, ако няма достатъчно информация за оценка на критериите, предложени от Комисията, или броят на проведените тестове за COVID-19 на 100 000 души е по-малък от 250.

Общ подход за туристи от високорискови райони

Комисията предлага общ подход между държавите членки по отношение на пътници, идващи от зони с „висок риск". Държавите членки не следва да отказват влизането на лица, пътуващи от други държави от ЕС. Държавите членки, които въвеждат ограничения за свободното движение въз основа на собствените си процеси на вземане на решения, могат да изискват:
- лица, пътуващи от район, класифициран като „червен“ или „сив“, да преминат или под карантина, или да им бъде направен COVID-тест след пристигане, като тестването за COVID-19 е предпочитан вариант.

Когато е оправдано, държавите членки на ЕС могат да препоръчат на пътуващите от район, класифициран като „оранжев“, да преминат поне тест за COVID-19 преди заминаване или при пристигане. Държавите членки могат да изискват от лицата, пристигащи от зона, класифицирана като „червена“, „оранжева“ или „сива“, да подават формуляри за местоположението им. Това се препоръчва силно при пътниците, ползващи самолет. 

Работници, които упражняват ключови професии, погранични и командировани работници, студенти или журналисти, изпълняващи задълженията си, не трябва да бъдат подлагани на карантина.

В коментар на правилата здравният комисар Стела Кириакиду настоя, че Европейският съюз „трябва да избягва по-нататъшно разрушаване на и без това крехките икономики и създаване на допълнителна несигурност за гражданите, които направиха огромни жертви“, което налага приемането на нови практики.




 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: