
От днес Париж е столица на изкуствения интелект
- Актуално
- Текст:
Сред участниците са технологични лидери от Google, Mistral AI. Nvidia, Mozilla, IBM и други, наред с високо политическото присъствие като премиера на Индия Нарендра Моди, вицепрезидента на САЩ Джеймс Дейвид Ванс и еврокомисаря по технологичния суверенитет Хена Виркунен.
Срещата в 125-годишния дворец Grand Palais няма да се фокусира върху популярните мрачни прогнози относно използването на технологията, а ще разгледа възможностите на ИИ в области от обществен интерес - глобални регламенти в използването на ИИ и приложението му в медицинското лечение, иновациите, културата и ежедневните удобства.
Наред с това, една от основните теми „извън протокола” несъмнено ще бъде чатботът на китайската компания DeepSeek, който разтърси сектора, пускайки своя по-евтин и енергийно по-ефективен модел.
След успеха на DeepSeekAI няма как да бъде подминат и въпросът за ИИ с отворен код. Технологични лидери поясняват, че „най-важното” е да не се повторят грешките, допуснати в самото начало на социалните медии, така че днес е трудно да се овладеят, а този труден опит да се приложи към ИИ, започвайки „от нулата”.
Като начало това включва намирането на баланс между патентованите модели на ИИ и тези с отворен код, участието на обществото в дебата по използването на технологията и определянето на етични параметри в силно конкуретния технологичен пазар.
Един от най-важните аспекти на срещата в Париж е скромният напредък на Европа в областта на ИИ, предвид огромните инвестиции на Китай и САЩ в тази област. Според носителя на Нобелова награда Дарон Ацемоглу, европейският подход към ИИ би бил много по-успешен, ако ЕС демонстрира не само регулации, но и компании, които ги спазват.
Без да отрича „пътят на OpenAI или Anthropic“, проф. Ацемоглу пледира за път, който е „по-прочовешки и по-загрижен за безопасността и неприкосновеността на личния живот”, път който не концентрира цялата мощ, данни и ресурси на ИИ „в ръцете на само няколко играчи”.
От 2 февруари са в сила първите разпоредби на Закона за изкуствения интелект на ЕС, които включват редица забрани: законът не допуска социално оценяване, извличане на материали от интернет, използване на видеонаблюдение с цел създаване на бази данни за разпознаване на лица, вредна манипулация, базирана на ИИ и пр.
Поетапното приложение на европейското законодателство предвижда още от август да се задействат и задълженията за прозрачност при обучението на ИИ-моделите. От своя страна технологичните компании очакват „изчистени регламенти”, които не ги поставят в ситуацията „да редят пъзел, чиито елементи непрекъснато се променят”.
По последни данни около 3 милиона европейски предприятия използват ИИ технологии – цифра, съзвучна с плановете на Европейската комисия за „цифрово десетилетие” в ЕС. За да се случи то обаче, европейците се нуждаят от значително по-добри дигитални умения, казват експертите и се надяват срещата на върха в Париж да отвори широко вратите за масово, достъпно обучение, което да позволи на гражданите на ЕС да се възползват максимално от възможностите на ИИ-технологията.
Използвайки източници на Аssociated Press, YouTobe излъчва срещата директно.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
