
Кафето с най-високи цени от 47 години насам
- Актуално
- Текст:

Фючърсните пазари за кафе арабика достигнаха $ 3.35 за паунд (0.454 г.), т.е. със 70% повече, отколкото в началото на годината. Поскъпването на кафе робуста е малко по-малко, но все пак над 60%. Ценовият скок е стимулирн от опасенията, че екстремните климатични условия ще засегнат реколта 2025 г. в най-големите световни производители на кафе – Бразилия, и Виетнам.
И двете страни преживяха най-тежката си суша от десетилетия насам, последвана от късно настъпили дъждовни сезони, отбелязва Euronews.
В Бразилия обаче дъждовете се оказаха недостатъчни, за да постигнат най-добрата влажност на почвата за кафеените насаждения. Отчитайки това, Министерството на земеделието на САЩ (USDA) наскоро намали прогнозата си за производство на кафе в Бразилия за 2024/25 г. от 69,9 милиона торби (по 60 кг едната) на 66,4 милиона торби, което все пак е с 0.2% повече, отколкото в предходния сезон, но определено е „плах растеж”, посочва докладът на USDA.
Във Виетнам краят на дългата и тежка суша настъпи с проливни валежи, които забавиха прибирането на реколтата. Тези два фактора повишиха допълнително през ноември референтните цени на кафето на Междуконтиненталната борса (ICE).
Кафето е една от най-търгуваните стоки в света, чието потребление расте, солидно подхранвано и от все по-разширяващата се популярност на напитката в Китай. Това огромно търсене се задоволява само от няколко големи производители. Освен Бразилия и Виетнам, сред тях са още Колумбия, Индонезия и Етиопия, т.е., тропически страни, които са силно засегнати от климатичните промени.
Към неблагоприятните фактори в ценообразуването на кафето се добавят и маршрутите за доставка през Червено море, атакувани от хутите.
Потребителите може би вече усещат въздействието на ценовия скок. От най-големия производител на кафе в света Nestle SA преди две седмици обявиха, че ще продължат да повишават цените на кафето си, включително на продукти като Nespresso pod капсули.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
