
Протести в Германия поискаха забрана на крайнодясната „Алтернатива за Германия” (AfD)
- Актуално
- Текст:

Разследващото издание Correctiv твърди, че „генералният план“ предвижда „преместването” на до два милиона души в Северна Африка - идея, взаимствана пряко от нацистките планове от 1940 г. за изселване на немските евреи на остров Мадакаскар и обсъжданото през 1942 г. „Окончателно решение” - геноцидът на евреите в Европа, припомня ВВС.
Публикацията на Correctiv изкара през уикенда на улиците десетки хиляди в Берлин и Кьолн, около 35 000 във Франкфурт, най-малко 50 000 в Хамбург, „обединени и решени да не позволим нашата страна и демокрация отново да бъдат унищожени", както заяви кметът на града.
Канцлерът Олаф Шолц благодари на "десетките хиляди протестиращи” и предупреди, че всеки план за експулсиране е "атака срещу нашата демокрация и от там срещу всички нас". Мнозина на протестите изразиха тревогите си от плана за депортиране и от набиращата сили AfD. Германски граждани с чужд произход споделяха, че се чувстват застрашени и може да напуснат страната.
От AfD твърдят, че скандалната среща е била „по-скоро частна”, а едно от най-разпознаваемите лица на партията Алис Вайдел осъди всяка идея за забрана и обвини медиите, изнесли информацията за депортирането, в „леви методи на ЩАЗИ” и „шпиониране на уважавани граждани”.
През седмицата 25 депутати в Бундестага призоваха да се разгледа забраната на AfD Германската конституция определя като противоконституционни партии, които се стремят да подкопаят или премахнат „свободния демократичен основен ред“. Но много юристи и политици са скептични, допускайки, че дори да е законна от гледна точка на правото, една забрана би била неправилно решение.

В телевизионно интервю германският вицеканцлер Роберт Хабек обвини AfD, че иска да превърне Германия в автократична държава в руски стил. Мнозина приеха коментарите му като подкрепа за забраната, но говорейки по-късно пред сп. Stern, Хабек призна, че един неуспешен опит би причинил "огромни" щети.
Пред ВВС и депутатът от ХДС Торстен Фрай беше предпазлив: „Въпросът е друг: ако партия като AfD има толкова високи резултати в анкетите, трябва да има причини. Няма смисъл да обиждаме избирателите".
В настоящата важна изборна година AfD държи твърдо второто място в анкетите след CDU, но изпреварвайки трите партии в управляващата коалиция. Възходът на AfD кореспондира с недоволството на избирателите от разединеното правителство, високите разходи за живот и нивата на имиграция.
AfD се надява да постигне високи резултати на изборите за Европейски парламент през юни и може да се окаже най-силната партия на септемврийския вот в трите източни провинции Тюрингия, Саксония и Бранденбург. В същото време германското вътрешно разузнаване определи действията на AfD в Саксония, Тюрингия и Саксония-Анхалт като екстремистки.
„Тези, които си фантазират за повторно завоюване и реемиграция, черпят от същите идеи, които проправиха пътя за нечовешките расистки закони на нацистите“, заави Нанси Пфайзер, министър на вътрешните работи на Германия и обеща да "използва всички налични инструменти" за защита на демокрацията, без да изключва и „най-острия меч” - забрана на партията, но само като крайна стъпка.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
