
Китайски строителен гигант изостави строителството на град за $ 100 милиарда
- Икономика
- Текст:

Замислен като „мечтания рай“, градът изглеждаше идеалното урбанистично решение, но осем години по-късно се е превърнал в призрачен пейзаж с празни небостъргачи на брега на гъмжаща от крокодили река.
Джоан Каур, наемателка на апартамент, казва пред BBC: „Това място е зловещо. Дори през деня, когато излезете от входната врата, коридорът е тъмен. Съжалявам за хората, които инвестираха и купиха жилища тук. Ние поне сме наематели и търсим да се изнесем възможно най-скоро“.
Тя и съпругът ѝ са единствените обитатели на целия 28-и етаж. „Ако търсите в Google „Forest City“, вероятно ще видите проекта, който ни обещаха, но не и това, което виждате днес тук“, добавя Джоан.
Forest City е построен върху рекултивирана земя недалеч от най-близкия голям град на Малайзия Джохор Бахру. Строителството на града, предназначен за един милион жители, започва през 2016 г. в изпълнение на най-голямата китайска строителна компания Country Garden. Но китайската строителна криза и пандемията си казват думата, така че до момента са завършени само 15% от проекта, а в небостъргачите живеят едва няколкостотин души.
През нощта Форест Сити потъва в пълен мрак – няма улично осветление, няма ги обещаните офиси, барове, ресторанти, голф игрище и аквапарк. Табели предупреждават да не се плува в реката заради крокодилите. Търговските центрове са затворени - клиенти няма. Безлюдният плаж се е превърнал в сметище, разминавайки се драстично с проектирания „екологичен град”, бавно превземан сега от тропическата растителност.
Рекламиран като възможност за средната класа, Форест Сити предлага апартаментите си на средна цена от $ 1.14 милиона, която е недостъпна, а и неприемлива за повечето малайзийци, при цени на сходни жилища в Джохор Бахру за около $ 141 000 долара, плюс организирания вече обществен транспорт, какъвто Форест Сити няма. Анализатори определят проекта като класически случай на несъвместими амбиции, възможности и реалност.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
