
Масови протести доведоха до криза в Абхазия
- Актуално
- Текст:

С население колкото неголям европейски град (250 000 души), понастоящем Абхазия е призната за независима държава от Русия, Никарагуа, Венецуела, Науру и Сирия, докато ООН и останалите държави я смятат за суверенна грузинска територия.
Миналата седмица в абхазката столица Сухуми избухнаха масови протести. Причината е инвестиционно споразумение с Русия, засягащо един от най-важните и чувствителни сектори на местната икономика – черноморските курорти. Според опозицията, споразумението осигурява освобождаване от данъци на „чуждестранни олигарси“, което ще отвори врати за мащабно нахлуване и привилегировано участие на големи чуждестранни компании в местния курортен бизнес, пише The Moskow Times.
Абхазкият парламент трябваше да ратифицира споразумението на 15 ноември, но в същия ден привърженици на опозицията превзеха комплекса от правителствени сгради в Сухуми и поискаха оставката на проруския президент Аслан Бжания. Той избяга от столицата и днес, след преговори с опозицията, обяви, че подава оставка. Постът си напуска и премиерът на Абхазия.
Условието и за двете оставки е опозицията да се изтегли от завзетите правителствени институции, а парламентът да обсъди ситуацията с президентската оставка и евентуално да я гласува. Ако обаче правителствените сгради останат окупирани, Бжажания ще оттегли оставката си, както засега не е оттеглил и кандидатурата си за президентските избори през 2025 г.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
