Чуждите инвестиции у нас растат с близо 50% и достигат над 3,1 млрд. евро

Чуждите инвестиции у нас растат с близо 50% и достигат над 3,1 млрд. евро Снимка: Министерство на икономиката

Това е най-високият ръст от 15 години насам, обяви икономическият министър

Само за периода януари – септември 2023 г. преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в България са достигнали над 3,1 млрд. евро, според предварителните данни на БНБ. Увеличението е с над 1 млрд. евро или близо 50% повече, спрямо същия период на миналата година. 

Това е най-високият ръст на ПЧИ за последните 15 години, сравнено дори с годишните данни от този период. Това обяви министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов по време на среща с представители на водещи български, британски и международни компании в България.

Икономическият министър подчерта, че България е в топ 5 в ЕС по ръст на икономиката през третото тримесечие. „Въпреки рецесията, която се наблюдава в Западна Европа, българската икономика продължава да расте с близо 2%“, заяви още Богданов. По думите му през третото тримесечие у нас има ръст на брутния вътрешен продукт от 1,7%, според експресните данни на НСИ.

Източна Европа предлага много възможности за растеж и развитие и България ще е в основата на бъдещото развитие на региона. Стартирахме като аутсорсинг дестинация, а вече се превръщаме в хъб за иновации и производства и технологии с висока добавена стойност“, допълни министърът. „Вярвам, че България и регионалните й съседи ще имат все по-голяма роля за развитието на Европа“, заяви той.

По негови думи у нас вече имаме технологични компании, които са световно признати в сфери като логистиката, ИКТ и космическата индустрия. „Страната ни  е добро място за инвестиции и може да се превърне център за развойна дейност и транспортен и логистичен хъб в региона“, посочи Богданов.

Той обяви, че се разработва и инвестиционен портал, който ще дигитализира процеса по административно обслужване на инвеститори и ще обедини в едно всички държавни структури. „В него потенциалните инвеститори ще могат да намерят на едно място информация за подготвени индустриални терени, както и за пазара на труда и процеса по насърчаване на проектите. Ще имплементираме цялата система, като вземем най-добрите практики от ЕК“, каза още министърът.

Събитието бе организирано от Британско-българската бизнес асоциация и в него участваха още британският посланик у нас Н.Пр. Роб Диксън и представители на водещи компании.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: