
Доказателства за менопауза при шимпанзета преобръщат представите за човешката еволюция
- Природа
- Текст:

Изследване, публикувано в сп. Science разглежда демографски и ендокринни данни в дълго изследвана популация от шимпанзета в Уганда и открива ясни доказателства за менопауза при женски екземпляри на възраст над 50 години. За разлика от хората и китовете обаче, тези шимпанзета в постпродуктивна възраст не участват в отглеждането на родственото потомство в тази популация, което предполага, че развитието им се движи от различен процес.
Данните от нашите близки роднини – примати са особено ценни за възстановяването и причинно-следственото моделиране на еволюцията и историята на човешкия живот. Проучването на популацията шимпанзета в Уганда предоставя демографски и хормонални данни, чрез които учените изследват продължителността на живота след репродуктивния период и основните физиологични механизми при шимпанзетата, които, заедно с маймуните бонобо, са най-близките живи роднини на хората.
В Националния парк Кибале в Уганда, учени са изследвали нивата на смъртност и плодовитост на 185 женски шимпанзета на възраст от 14 до 67 години в продължение на 21 години и са установили, че както при хората и други популации шимпанзета, след 30-годишна възраст плодовитостта намалява. Хормоналният баланс също се развива по начин, подобен на хората, за да достигне до менопауза след около 50 годишна възраст.
Уникалното в случая е, че след менопаузата шимпанзетата в Кибале живеят още около 20 години в дивата природа, което засега е наблюдавано само при домашни любимци или в зоопаркове, но при сериозни грижи, храна, лечение и отсъствие на хищници.
Уникално е също отсъствието на т. нар. „хипотеза баба”, която предполага, че еволюционният принос на жените след репродуктивните им години е да помагат при отглеждането на потомството. Но възрастните женски шимпанзета живеят отделно от „семействата” си, така че в случая „хипотезата баба“ не работи. Затова учените търсят друго еволюционно обяснение, изясняващо дългият живот на женските шимпанзета след репродуктивния им период. И това обяснение може би ще приближи вида им още повече до хората.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
