
Фабриките за фалшиви новини разширяват стратегията
- Акценти
- Текст:

Друг нов подход е високата скорост при публикуването на фалшиви новини с едно и също съдържание, което говори, че измамните кампании вече не разчитат на армия тролове, а използват автоматизиран процес, който е далеч по-ефективен и по-евтин, казват от аналитичната група Bot Blocker/antibot4navalny. Така например, в масирана спам-атака на 25 октомври, в платформата Х (бившия Twitter), еднотипни публикации са се появявали на всеки две минути и половина в продължение на няколко часа.
Авторите на фалшивите новини не се афишират, но подборът на теми е показателен – на първо място е Украйна с аргументи за неизбежното ѝ поражение, с „примери”, че продава предоставеното ѝ западно оръжие на трети страни, с „люти” прогнози за предстояща тежка зима „без отопление, пенсии и заплати”, със снимки от демонстрации на украински жени срещу мобилизацията, въоръжени с еднотипни плакати, плюс „сочни” факти за Володимир Зеленски – „наркоман и алкохолик”, избран „незаконно”, който продължава войната, за да запази властта си и пр. и пр. Този кръг теми често припомня и „най-голямата катастрофа в новата история” - разпадането на СССР, „световния миротворец”.
Новият въоръжен конфликт в Близкия Изток е не по-малко поле за съмнителна реторика с „факти” как военните помощи се пренасочват от Украйна към Израел, как израелските атаки в Газа са „колективно наказание” за палестинския народ, как в света се разгаря антисемитизъм и как международните конфликти влияят на ежедневието ни, хвърляйки ни в „тъжна реалност“.
Друго „оръжие” е разпространението на поръчкови видеоматериали, например трагична история за двама загинали братя украинци, единият от които се е сражавал за Украйна, другият – за Русия. Видеото е публикувано в социалната мрежа X също на 25 октомври, първоначално с линк към VKontakte, а при препубликуването му се появява и неотваряем линк към Vimeo. Видеодрамата е придружена с текста „Имаме право да знаем тази история, която YouTube премахна, за да скрие истината от нас“. Потребители обаче разпознаха в ролята на майката на „братята” руската актриса Олга Торощина, а в един от „синовете“ – колегата ѝ Роман Волински. Видеото включва и политическия призив „По-добри времена за Русия ” – финал на реч на Борис Елцин от 1990 г.

Последните кампании с фалшиви новини обикновено излизат на руски, украински, английски, немски, френски и иврит и обхващат теми, които вълнуват хората. Към европейците е адресиран например текста „Еврейските погроми чукат на вратата на съседите. Готови ли сте да бъдете следващите?“ Постовете предлагат и решение – „с всички сили да се обединим и да настояваме за прекратяване на огъня”.
Според аналитиците, за руското Главно разузнавателно управление (ГРУ) хакерството, дезинформацията и фишинг-атаките са ежедневна дейност, плюс клонирането на медии – опит, приложен още през 2016 г. в предизборните кампании в окупирания Крим.
Експертите посочват няколко белега на недостоверност в „новините” от 25 октомври в Х – излизат на украински и руски, публикуваните линкове водят до „украински” сайтове с руски текст, а акаунтите са на казахстански абонати, регистрирани в Х този септември и октомври. Съветът е да проверите автора, издателя, посочените доказателства и популярността на твърдението, както и да обмислите причините да бъде споделено, възможните противоречия и съмнения.
Често под новинарските си рубрики, измамните кампании предлагат схеми и „финансови модели” за бързо забогатяване, например чрез „изключително изгодни” инвестиции в криптовалута, рекламирани от „знаменитости” – всъщност от незаконно създадените им аватари. Невероятно, но подобни публикации успяват да примамят лековерни дребни и средни „инвеститори”, които се разделят не само с бъдещи печалби, но и със спестяванията си.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
