
САЩ оставиха Huawei без чипове
- Компании ИКТ услуги
- Източник: btvnovinite.bg
- Автор:

Търговският департамент на САЩ наложи нови ограничения на китайския производител Huawei. С тях технологичният гигант на практика няма да има достъп до пазара на мобилни процесори.
След като още преди година лиши Huawei от възможност за директно сътрудничество с американски компании, Вашингтон вече ще изисква и всеки производител на чипове по света, който използва технологии и оборудване от САЩ, да спазва условията по лиценз, който забранява сътрудничество с китайците.
Това директно отказа основния партньор на компанията Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Именно с помощта на TSMC, Huawei произвеждаха до момента собствените си процесори Kirin. Директорът на потребителското звено на Huawei Ричард Ю призна, че заради липсата на нови доставки от подизпълнителите производството на интегрирани системи за смартфони ще спре на 15 септември.
Освен това САЩ включиха в санкционния списък 38 свързани с Huawei компании с мотива, че чрез тях може да се заобикалят ограниченията.
Какво следва?
На практика в момента се случва най-лошото възможно развитие за китайската компания - никой производител с американско оборудване не иска да работи с тях под страх от санкции. Според MSNBC опциите са ограничени - съвместими с настоящите устройства и операционна система са чиповете на китайците „Унисок" (Unisoc), тайванците от „Медиатек" (Mediatek) и корейците от „Самсунг" (Samsung).
„Унисок" произвеждат слаби процесори за скромни устройства от най-нисък клас, „Медиатек" също разчитат на TSMC като подизпълнител и може да не поемат риска да разгневят САЩ, а „Самсунг" са основен конкурент на Huawei и е малко вероятно да се виждат в ролята на спасители.
Анализатори посочват като алтернативни варианти проектите с отворен код около MIPS и RISC-V.
И двете архитектури на хартия са конкурентни на защитената с патенти и лицензи ARM (която е вложена във всички смартфони днес), но реално нямат присъствие на пазара и комерсиалните им приложения са в сфери, които изискват значително по-малка изчислителна мощ в сравнение с тази, която днес очакваме даже от най-базовия смартфон. Работата по Андроид за MIPS е прекратена преди повече от 6 години и ще са необходими поне още толкова, преди Huawei да имат наистина способен мобилен процесор с адекватна софтуерна поддържка, пише „Екстиймтек".
Всичко това сгъстява облаците около компанията, която през тази година стана водещ производител на смартфони в глобален мащаб.
Как се стигна дотук?
Всичко това е продължение на забраните, наложени от администрацията на Доналд Тръмп. Причината за търговската атака към китайския производител е желанието на САЩ да ограничи въвеждането на 5G технологията на компанията, а ефектите на новите ограничения ще намалят и амбициите й за голям пазарен дял на 5G станциите.
„Не искаме тяхното оборудване в САЩ, защото те ни шпионират“, заяви американският президент Доналд Тръмп в интервю за Фокс.
Това е поредният ход в търговската война между Вашингтон и Пекин, която обхваща различни сфери - от произхода на коронавируса, през управлението на Хонконг, до шпионаж чрез социални мрежи.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
