
Създателят на ChatGPT се яви на изслушване пред американския сенат
- Актуално
- Текст:

Отговаряйки вчера на редица въпроси за ползите и рисковете на приложения като ChatGPT, създателят му и главен изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман призова САЩ да въведат законодателство, регулиращо развитието на ИИ - и същевременно се изяви като непринуден, но ерудиран говорител на процъфтяващата ИИ-индустрия.
„Той е класически продукт на Силиконовата долина – внимателен, обмислящ думите си и спокоен в напрегнати ситуации”, пише ВВС, коментирайки, че тези му качества би трябвало да му послужат добре пред Сената, за да изясни в подробности плюсовете и минусите на противоречивата технология, която може да пише есета, сценарии и стихове, да имитира човешки гласове и да разбива компютърни кодове.
Проблемите основно са два – практически неограничената възможност на ChatGPT да генерира и разпространява дезинформация и по този начин да доминира над хората, измествайки ги не само от работните им места, но и от креативни дейности, които се смятат за дълбоко човешки характеристики, присъщи единствено на хората.
В отговорите си 38-годишният Алтман не се отклони от етичните въпроси, които ИИ повдига, но изрази и тревогите си: „Ще има въздействие върху работните места. Опитваме се да сме много ясни по този въпрос“. Той предложи да бъде създадена държавна комисия с широки правомощия, включително да дава и отнема разрешителни за работата на ИИ-компании.
Някои сенатори обаче настояваха за нови закони, които да улеснят хората да съдят OpenAI или други подобни компании. Републиканецът Джош Хоули се „съгласи”, че технологията може да е революционна, но поиска да се уточни полезността ѝ – дали е като тази на печатарската преса, или като на атомната бомба.
Сенаторът демократ Ричард Блументал пусна запис на свое изказване и в края му поясни, че всъщност не говори той, а генерираният му от ИИ глас. Нагледният пример показа един от начините ИИ да злоупотреби, приписвайки на някого думи, които никога не е казвал. Той изрази ясно съмненията си в едно бъдеще, доминирано от ИИ, заявявайки, че такъв живот може да не се окаже това, „което искаме”.
Почетният професор Гари Маркъс, който също участва в изслушването, се изрази образно: „Създадохме машини като слонове в стъкларски магазин и не можем да гарантираме, че хората са в безопасност. Имаме безпрецедентни възможности и същевременно сме изправени пред перфектната буря“.
В крайна сметка и двете големи американски партии подкрепиха идеята за нов орган, който да регулира ИИ-индустрията – и същевременно не скриха съмненията си че една държавна агенция ще може да се справи с бързо развиващата се технология, подкрепена (в случая на OpenAI) от милиардите на Microsoft.
Но в сферата на технологиите, постигайки нещо, светът никога не е правил крачка назад, припомни Алтман, връщайки „топката” към човека зад всяка технология. „Мислете за ИИ като за инструмент, не като за създание”, призова технологичният бос и обръщайки се към мъжете и жените, които ръководят страната с най-голяма икономика в света, каза, че ако искат изкуственият интелект да се развие в „добрата” посока, набелязана от печатарската преса, то учени, разработчици и политици „трябва да го направим заедно”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
