
Ресурсът, който може да донесе на Русия повече приходи, отколкото петролът
- Свят
- Текст:

Експортът на питейна вода в перспектива от 25 години може да донесе на руския бюджет по-високи доходи, отколкото износът на петрол, се казва в подготвения от експертите на Росконгрес доклад "Върхът на айсберга: реалните перспективи за икономиката на Арктика", който е предоставен на РИА Новости.
"В полярните шапки на Арктика и Антарктика се намират около 70% от водните ресурси на планетата, като при това на Арктика се пада повече от половината от този обем", се казва в документа.
"В следващите 25 години непреработената прясна вода може да се превърне в по-важен и печеливш ресурс за руския експорт от петрола", смятат авторите на доклада.
Експертите отбелязват, че Русия е абсолютен лидер по запаси от прясна вода отвъд полярния кръг. "В САЩ (в Аляска) нито една голяма река не се влива в Северния ледовит океан. В Канада вливащите се големи реки са 3, а Русия броят им е 11", обясняват авторите.
"Годишният поток на Енисей в Карско море (периферно море на Северения ледовит океан) достига 624 кубически километра. Лена е най-голямата река в света, която тече изцяло в района на вечната замръзналост. Оттокът на Лена в Лаптево море е около 540 кубически километра. Река Об е на трето място. Годишният отток в Обския залив на Карско море е около 400 кубически километра. Езерата са не по-малко значими. Само в 32 от най-големите водоеми на платото Путорана се съдържат повече от 45% от общия запас езерни води на руската арктическа зона", се казва в документа.
"Очаква се до края на ХХІ век арктическият речен поток да се увеличи с 30%. Тогава прясната вода може да се превърне в по-ценен експортен ресурс от петрола", смятат експертите.
Авторите на доклада отбелязват, че възможността за износ на питейна вода вече се обсъжда в Русия. "На ранен етап на обсъждане се намират проекти за доставки в чужбина, чак до страните от Персийския залив, които вече изпитват остър недостиг на вода", се казва в документа.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
