
Мечешко училище, еко-предприемачество и Воден парламент - как се живее екологосъобразно
- Екология
- Текст:

Мечешко училище, еко-предприемачество и Младежки воден парламент са част от реализираните инициативи от кампанията на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) - „Младежи за околна среда“.
Регионалните структури на МОСВ осъществиха партньорства с над 70 неправителствени организации, формални и неформални структури на обществото и доброволчески групи в цялата страна. Проведени бяха редица инициативи и в малките населени места, като програмата насърчаваше участието на младежи от по-отдалечени райони.
Инициативата „Мечешко училище“, проведена съвместно със Сдружение „Урсус“ беше изпълнена в няколко от регионалните планове на националните паркове и РИОСВ. Проведени бяха информационни срещи с лекции и презентации сред ученици - за местообитанията на кафявата мечка, начина на хранене и поведение, значението и опазването ѝ, както и конфликта „човек – мечка“, методите за превенция и бракониерството в България. На младежите беше демонстрирано и оборудване за заснемане, залавяне и изучаване на мечки, като телефото обективи, фотокапани, примки. Сред дейностите беше и онлайн кампания в социалните мрежи за популяризиране на информационните и доброволческите събития.

Основната цел на инициативата „Провеждане на местни уъркшопи за младежко „зелено“ предприемачество“ – Търговско-промишлена палата „Гоце Делчев“ беше екологични теми и идеи да се превърнат в генератор на нови бизнес идеи за млади предприемачи, като се използват нови методи за най-ефективно разпространение на информацията до младите хора. Бяха проведени 3 тематични уъркшопа насочени към развитие на уменията за предприемачество с акцент намаляване на въглеродния отпечатък и постигане на енергийна независимост на страната, прилагане на принципите на кръговата икономика, ефективно управление на отпадъците в посока „нулеви отпадъци“ и др.
Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ (БД ИБР) проведе 12-та Парламентарна сесия на Младежки воден парламент (МВП)“, по време на която бяха посетени природни обекти, бяха проведени образователни игри и съвместни екологични инициативи.
Кампанията „Младежи за околна среда“ стартира на 1 юни 2022 г. Дейностите по нея бяха проведени от август до декември 2022 г., а целевата група бяха младежи на възраст 15 – 29 години. Одобрените инициативи по Кампанията бяха 174, като са изпълнени 97 от тях (56%) на територията на цялата страна. Изразходени са 477 444.64 лв., което е 56% от одобрените средства в размер на 843 557 лв. „Младежи за околна среда“ е продължение на усилията на МОСВ да привлече вниманието на обществото по темите за опазване на околната среда започвайки от младите.
Ето и част от проведените инициативи:
„Приказка за чудните возила“ е книжка, предназначена за най-малките членове на обществото и се разпространява безплатно. С издаването й РИОСВ – Пловдив си поставя за цел да се повиши и обогати културата на българските деца на възраст от 4 до 8 години по отношение на ползите за човешкото здраве, околната среда и естетиката на градовете ни от устойчивия начин на придвижване.

Три читалища в област Плевен бяха озеленени чрез инициативата на РИОСВ – Плевен – „Оцвети селото“. В НЧ „Бъдеще – 1927“ с. Тодорово, НЧ „Христо Ботев 1927 – Бохот“ с. Бохот и НЧ „Изгрев 1926“ с. Върбица децата от детските градини и читалищата сами засадиха над 300 растения, обогатявайки парковото пространство.
Над 60 младежи участваха в изграждането на съоръжения за улавяне на леките отпадъци по повърхностния воден оток на река Чепинска. Партньор на РИОСВ – Пазарджик беше „Рибарско сдружение НИЛЕТ“– Велинград. Основна цел на инициативата беше проследяване на проблема със замърсяването на реката, анализ на събраните данни и прилагането на реални мерки за опазване на р. Чепинска. Освен провеждането на открити уроци по темата в училища във Велинград, доброволците разселиха 4500 балкански пъстърви по поречието на реката.
230 ученици от пет училища в пет населени места в Хасковска област бяха обхванати в образователни инициативи, организирани от БДЗП като практически дейности сред природата и екскурзия до защитени територии в околностите на град Маджарово. За обогатяването на знанията на учениците в тираж от 100 броя беше издадена и разпространена в училищата книжката „Потайните помощници“. Тя е посветена на едни от най-важните представители за екологичното равновесие – лешоядните птици. Над 160 младежи участваха и в друга инициатива на БДЗП, проведена във Великотърновска област със серия от презентации, теренни излети за наблюдение на птици по река Янтра и пътуване с учебна цел до Биосферен парк „Сребърна“.

„Инсталацията Шишеяд - как и с какво се храни“, „Боклучевата линия“, „Колело на баланса“ и „Търсене на най-нестандартния отпадък“ са ролеви игри, които мотивираха младежите от ГПЧЕ „Проф. д-р Асен Златаров“ и СУ „Св. П. Хилендарски“ в Хасково към разделно събиране и рециклиране по креативен и забавен начин в инициативи на Сдружение „БГ БЪДИ АКТИВЕН“. Проектът е изпълнен и в Бургас с поставяне на инсталация „Шишеяд“ и съдове за разделно събиране на отпадъци в двора на НЕГ „Гьоте“ и пред Младежкия дом.
Два образователни природозащитни лагера за младежи на възраст 15 - 18 години от района на Тополовград и Свиленград се проведоха през октомври и ноември край село Орешник в планина Сакар. Организаторите от Българска фондация Биоразнообразие споделят, че за повечето младежи това е първа екологична инициатива, в която чрез преходи, лекции и гражданска наука участниците виждат на практика как се проучват различните видове организми и как се отразяват глобалните промени на климата върху биоразнообразието и човешкия живот.
В партньорство на РИОСВ – Бургас със СНЦ „Черноморски институт“ се проведе теренен мониторинг и почистване от отпадъци в три защитени зони – Бургаско и Атанасовско езеро и защитена местност „Мандра-Пода“ с участието на 90 младежи от 5 училища и от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, като отчетените резултати дават началото на онлайн учебна лаборатория „Влажни зони“, в която се дава думата на млади изследователи и експерти да споделят добри практики в областта на защитените територии и биоразнообразието.
Креативна работилница „Яко е да си еко“ на Фондация „ФАР“ запозна младите хора от градовете Българово и Бургас с всекидневни екологични практики за намаляване на вредното въздействие на пластмасата във водните басейни и в частност в реката до град Българово.
По проект на Туристическо дружество „Насам-Натам“ ученически групи почистиха и маркираха регламентираните за посещение пътеки в резерватите „Силкосия“, „Средока“ и „Тисовица“, поставиха табели, заснеха състоянието на информационните табла и направиха предписание как маршрутите да са безопасни и приятни за посещение.
След обучителна програма на Фондация „Малките стъпки“ сред учители и ученици от 6 училища в Бургас и Айтос, младежките групи направиха собствени предложения за подобряване качеството на атмосферния въздух в двата града, които да бъдат представени и поставени на обсъждане пред заинтересованите страни – община, РИОСВ, предприемачи, граждански организации и др.
190 деца и младежи от три населени места от Варненска област - Варна, Игнатиево и село Синдел, се включиха в образователни инициативи на Сдружение „Наш свят“ с оформяне на експозиции в изложба „Рециклирам и Създавам“, изработване на предмети и сценографски декори от рециклирани материали, спектакъл „SOS Черно море“, изработване на брошура за промотиране на устойчиво екологично мислене и Наръчник за аудио-визуално екологично образование, които са разпространени и в онлайн вариант в помощ на образователния процес в училищата във Варненска област.
В рамките на инициатива „Зелена сцена: Супер Еко и приятели“, изпълнявана от ИАОС, бяха изработени еко костюми – 8 носии от памук и вълна, така че бъдат напълно рециклирани „до влакно“, с което се популяризира възможността текстилът да се рециклира и използва като суровина повторно в тази индустрия. Бяха проведени три музикално-образователни събития в София, Благоевград и Пловдив и фотоизложба в сградата на ИАОС в София.
Подкастът „Отразено на повърхността“ разглежда състоянието и бъдещето на водните ресурси през погледа на експерти, природолюбители и младежи и е организиран от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“. БДЗБР изработи и 10 комикса на екологична тематика, като добър начин за комуникация с децата и порасналите за по-добро разбиране на света по привидно безинтересни теми.
По инициативата „Организиране на лятна акция в Национален парк „Рила“ на Сдружение „За Земята“ беше почистен района около хижа Мальовица. В събитието участваха общо 70 доброволци - хора от цялата страна, както и любители на планината от Белгия, Индонезия, Израел, Аржентина и Испания. Бяха почистени над 1,5 тона отпадъци или общо 110 чувала от района на хижа Мальовица, пътеките към връх Мальовица, заслон Орловец, заслон Страшното езеро и към Мальовишките езера. Друга инициатива беше работилницата за ученици и студенти в градовете в близост до парка „Стъпки към нулеви отпадъци“.
Филм за минералната вода в Пирин е дело на фондация „Перспективи“, която направи лентата „МИНЕРАЛНИ ВОДИ ОТ СЪРЦЕТО НА ПИРИН ПЛАНИНА“. Студенти със специалност „Екология“ и „Кинезитерапия“ към ЮЗУ „Н. Рилски“ събраха данни за същността на състава и лечебното действие на минералните води. Младите хора влязоха в ролята на екорежисьори и сценаристи.
Инициативата „С грижа и усмивка в Балкана“ беше организирана он Национален парк „Централен Балкан“ съвместно с Музея „Дом на хумора и сатирата“ в Габрово. В първата част ученици участваха в лагер с изследователски дейности на терен в парка и в хижа „Дерменка“. Във втората част, в работилниците „Климатичната фреска“ в музея участваха младежи с подкрепата на модераторите Мартин и Томас Заимови (съорганизатори на кампанията за разпространение на играта в България).
Беше създаден дигитален наръчник за устойчиво потребление. Той е резултат от успешно проведената инициативата ,,Кампания за устойчив младежки лайфстайл“ на Сдружение ,,Eвропейско младежко движение България“ в партньорство с РИОСВ – София. Дигиталният наръчник включва добри екологични практики и съвети за организиране на по-екологично устойчиви младежки дейности.
Инициативата „Демонстративна био-земеделска градина - Връзка със себе си, живата природа и почвата“ на Народно читалище „Бъдеще сега 2006“ - село Гудевица, която се проведе по плана на РИОСВ – Смолян включва редица дейности. Една от тях е създаване на методика за работа със земята и сред природата за млади хора, чрез учебни био-градинки. Учениците се потопиха и назад във времето, в тайните на биоземеделието и приготвянето на местни ястия като кешкек и синдермьо по стари рецепти. По време на разходка до село Лагьт, родното място на Валя Балканска, младежите се запознаха с местни земеделци, които им демонстрираха традиционно приготвяне на зимнина с продукти от тяхното малко био стопанство.
„Климат и вода: пътешествие из водните възможности и предизвикателства на две села: Ослен Криводол, Лик (Община Мездра)“ е инициатива от плана на РИОСВ – Враца, а идеята и реализацията е на Сдружение „Фабрика за идеи“. След химичен и микробиологичен лабораторен анализ на 10 извора от двете села бяха разпространени свойствата на водата и беше планирано бъдещо изчистване и облагородяване на някои от тях. С друга дейност от инициативата бяха закупени строителни материали за възстановяване, почистване и обновяване на изворите в селата Лик и Ослен Криводол.
С открити уроци, изработване на информационни табла на тема „Моят принос за чиста Планета“ до посещения на Регионалните депа за неопасни отпадъци в Смолян и село Шаренка, община Мадан и сепариращите и компостиращи инсталации РИОСВ – Смолян провокира младите хора, как да намалят отпадъците от ежедневието и да стимулират повторното им използване.
Фондация „Здраве и социално развитие“ реализира „По - Дишай!“ кампания за чист въздух в София и Кюстендил. Инициативата цели подобряване на качеството на въздуха в София и Кюстендил, чрез въвличане на местни общности в решаване на проблемите, свързани с качеството на въздуха. Над 120 младежи от кварталите Факултета и Изток в двата града бяха запознати как може да намалят замърсяването на въздуха с 10 лесни и бързи съвета за по-чист въздух. По време на дискусиите бяха представени 14 източника на замърсяване идентифицирани чрез ,,Фотовойс картографиране“. Участниците бяха насърчени да провеждат разговори в своите семейства и със свои връстници по теми за опазване на околната среда.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
