
Ще имат ли България и Румъния водноелектрически централи на Дунав?
- Акценти
- Текст:

Първата от новите централи е планирана между Турну Мъгуреле (Румъния) и Никопол (България), а втората ще свързва румънския град Кълъраш с българския град Силистра, пише Euronews. Влизайки в експлоатация след 10 до 15 години, съоръженията ще се добавят към 700-те язовира и бентове, които вече са построени по Дунав и неговите притоци.
Реката е втората по дължина в Европа и 2 800-километровото ѝ корито минава през 10 държави: Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, България, Румъния, Украйна и Молдова. Правителствата на България и Румъния разчитат с потенциала на мощната река да укрепят енергийната си независимост. Според проекта, централата Турну Магурле - Никопол ще бъде с капацитет над 800 MW инсталирана мощност, която двете страни ще си делят.
Но въпреки политическото съгласие, екологичната оцента на проектите далеч не е еднозначна. Като начало, ще бъдат залети много дунавски острови, които са ценни местообитания и вероятно - последните места, където дунавските есетрови риби хвърлят хайвера си. Проектът Турну Мъгуреле – Никопол застрашава и две ключови защитени зони от Натура 2000 в Румания, с техните иглолистни, върбови и тополови гори, където гнездят кълвачи, жълти чапли и големи бели чапли, т.е., видове, включени в Директивата за птиците на ЕС. Потенциалните щети се разпростират чак до делтата на Дунав с нейните уникални екосистеми и изключително биоразнообразие.

Освен това един язовир би застрашил водоснабдяването на румънската АЕЦ Черна вода, чиито реактори се охлаждат с вода от Дунав, особено с оглед, че в процес на изграждане са още два реактора.
Същевременно, двата проекта влизат в откровено противоречие с трети, който вече е оценен като осъществим и това е Fast Danube – отново съвместен българо-румънски проект, който цели подобряването на навигацията по Дунав... Така че, коя цел е приоритетна – навигацията по голямата европейска водна артерия или водноелектрическите централи? И сякаш принципното противоречие не стига, та се намесва и финансовото, тъй като и едните, и другите се надяват изключително на европейско финансиране!
България интегрира хидроенергията в своята Стратегическа визия за устойчиво развитие на енергийния сектор и ВЕЦ Турну Мъгуреле - Никопол е очевидна част от тези планове. "Грийнпийс" България заведе дело срещу правителството заради документа, като се позова на липсата на обществени консултации и цялостна екологична оценка, но българският съд реши, че т.нар. стратегическа енергийна визия не е обвързващ документ, т.е., не противоречи на обществения интерес.
Привържениците на хидроелектрическите проекти разчитат основно на Механизма за възстановяване и устойчивост (RRF), който разполага с фонд от € 800 милиарда, предназначени приоритетно за инвестиции в зелени и цифрови индустрии, наред с други потенциални европейски финансови източници като Фонда за модернизация и фондовете за трансгранично сътрудничество.
Същевременно, заложените в план-сметката за ВЕЦ Турну Мъгуреле - Никопол € 2 милиарда през 2018 г., определено няма да стигнат, предвид настоящите нива на инфлацията. Въпреки това местните жители и от двете страни на реката са ентусиазирани. Макар че отчитат щетите върху околната среда, те се надяват строителството на централите да съживи градовете им, да осигури много нови работни места и да задържи младите хора в родните им места.
Така че пред хидроенергетиката на Румъния и България, пред здравето на втората по големина европейска река и пред бъдещето ѝ като голям европейски воден път стоят много въпроси с един отговор – приоритетите, и то дългосрочно, а не само до следващите избори.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
