
Ако тръгвате из Европа с кола, проверете местните правила за движение по пътищата
- Smart Life
- Текст:

Изборът на почивка с кола след пандемията е значително по-популярен, тъй като ви изолира от тълпите по летища, гари, самолети и влакове, но всяка страна има свои особености в шофирането, така че Euronews Travel предлага някои, с които може би не сте се сблъсквали досега.
Ще попаднете на някои предимства – например, все по-популярните градски решения да оставите колата си на паркинг в началото на града и да разгледате забележителностите, придвижвайки се с обществения транспорт безплатно, с талона от паркинга. Важно е обаче да проучите специфичните местни пътни знаци и да си осигурите спокойна атмосфера във вашия автомобил.
Това означава да се съобразите с ограниченията за деца на предната седалка – в много страни това е позволено, ако детето е по-високо от 135 см., но Германия и Италия например изискват ръст от 150 см, а в Испания въобще не е разрешено лица под 18 години да пътуват отпред. Проверете предварително и дали детското столче в колата ви отговаря на местните стандарти.
Проучете как изглеждат пътните камери в съответната страна. Може да се изненадате, че в Италия например са големи и ярко оцветени, но разположени отстрани на пътя, лесно могат да се сбъркат с пощенска кутия или дори контейнер за боклук. По принцип, за дизайна им няма единен европейски стандарт, така че се информирайте - и за да не нарушавате допустимата скорост, и за да не ви хванат.
Ако носите очила с диоптър, дръжте резервен чифт в колата си – изискването важи за Франция, Испания и Швейцария и ако при проверка се окаже, че нямате, може сериозно да се охарчите за глоба и за да си набавите очилата.
В Естония може да ви глобят, ако при проверка се окаже, че не разполагате с дървени или пластмасови блокчета, с които да подпрете колата, за да не се затъркаля при спиране.
Ясно е, че нито една страна не толерира шофьори, употребили алкохол. В Европа обаче, праговете за наличие на алкохол в кръвта са доста разнообразни, затова проверете къде какви са, преди да си позволите чаша вино или няколко бири. Румъния, Чехия и Унгария решават проблема кардинално, като глобяват или осъждат всеки с ниво на алкохол в кръвта над нулата. Забраната за употреба на уповайщи вещества в цяла Европа е закон без коментар.

Но в Кипър например може да ви глобят, ако пиете вода или похапвате докато шофирате, така че по-добре паркирайте и тогава се подкрепете. В много страни на шофьорите не е позволено и да пушат, особено ако в колата пътуват лица под 18 години, затова проверете къде е така.
В някои европейски държави не можете да слушате музика на слушалки, докато шофирате. Франция ги забрани още през 2015 г. При нарушение ще ви глобят и ще ви отбележат „черни точки” в шофьорското досие.
В Дания преди всяко по-дълго пътуване в страната или извън нея, сте длъжни да проверите двигателя в сервиз, за да сте сигурни, че автомобилът ви е безопасен, преди да потеглите на път. В страната действа и още едно изненадващо правило – законово изискване е, преди да запалите мотора, да погледнете под колата, за да проверите дали там не се е скрило животинче или дете. Ако не го направите и се случи инцидент, нищо няма да ви отърве от отговорност.
В крайна сметка, „когато сте в Рим, правете като римляните”, но... не забравяйте, че сте чужденци, спазвайте местните правила и не обиждайте домакините с наивното извинение, че не познавате изискванията им на пътя.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
