
Учени потвърдиха: слънчевата енергия е най-евтина
- Актуално
- Текст:

Но дори при пословично мрачното британско време на 50 градуса северно от екватора, слънчевата енергия е победител в състезанието за най-евтин вариант за „мащабно производство на енергия“, се казва в изследването.
Голям напредък бележи и съхранението на слънчевата електроенергия, тъй като от 2010 г. насам литиево-йонните батерии поевтиняха с 89%, а производството на системи за слънчева енергия вече е толкова рентабилно, колкото и изграждането на газови електроцентрали.
Времето също е на страната на слънчевата енергия - една соларна ферма може да се изгради и разработи за една година, докато вятърен парк с еквивалентен производствен капацитет се строи и влиза в експлоатация поне за 5 години, а ядрена централа - за 10 години.
Индустрията преодолява и основната критика – че соларните ферми заемат използваеми земи. Проблемът се решава с разработването на алтернативи като пустинни терени, или площта над паркинги, пътища, напоителни канали, покриви на производствени предприятия, складови халета и др.
Голяма възможност са и слънчеви клетки от иновативни материали като перовскит. В сравние със силициевите соларни клетки, панелите от перовскит обещават с 50% по-висока производителност, плюс че са гъвкави и несравнимо по-тънки, така че могат да се разполагат върху най-широк тип повърхности.
Остава обаче голямото предизвикателство – комутирането на източниците на слънчева енергия с електропреносните мрежи – процес, който предполага много по-силни връзки между отделните региони и внедряването на системи с изкуствен интелект. Проучването ясно сочи и решаващия фактор - стабилни национални и трансгранични енергийни системи могат да се изградят само в условията на „последователна, дългосрочна политическа подкрепа“.
По последни данни на Евростат, в периода април – юни тази година производството на електроенергия от възобновяеми източници в Европа е скочило с 54%, като през юни слънчевата енергия е осигурила 22% от енергийните нужди на континента. Така че въпреки предизвикателствата, слънчевата енергия е ключова възможност за „драстичното намаляване на зависимостта на Европа от петрол и газ“ – ресурси, чиито доставки остават нестабилни, плюс че не се вписват в политиката на ЕС за преход към зелена енергия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Кристиано Роналдо е първият футболист милиардер

Учени потвърдиха: слънчевата енергия е най-евтина

Цената на златото преодоля ключова граница

Почти всеки втори българин харчи над 10 лева за обяд

Предсказаха крах на индустрията за хуманоидни роботи заради тяхната тромавост

Цените на газа в Европа се повишиха с 0,7 процента

Трима американски физици грабнаха Нобеловата награда за физика

Българска следа в международна мрежа за кражби на мобилни телефони
