
Как синът на еврейско семейство, бежанци от Украйна, промени живота на човечеството
- Smart Life
- Текст:

На 3 април 1973 г. Мартин Купър, 45-годишният старши инженер и ръководител на комуникациите в Motorola провежда в Манхатън първия разговор с разработения от него и екипа му първи клетъчен телефон - правоъгълно устройство 25 на 8 см, по-тежко от килограм, което се зарежда 10 часа, за да работи 25 минути.
Днес индустрията на мобилните комуникации признава, че телефонът на Motorola от 1973 г. е технолотичен триумф. Но пътят на изобретението не е гладък. Конкуренцията има силно лоби и едва след като намират личен контакт до президента Рейгън, Мартин Купър и екипът му повеждат революцията в комуникациите - девет години след незабравимото телефонно обаждане от Манхатън.
Издигнал се до позицията главен инженери в Motorola, Мартин Купър е „американското” дете на еврейско семейство, избягало с каруца от глада в Украйна. Пребродили Европа, от Белгия емигрирали в Канада, след това в САЩ и обратно в Канада, за да се установят накрая в Чикаго, където през 1928 е роден бъдещият изобретател.
В града на езерото Мичиган Мартин Купър завършва гимназия и получава бакалавърска степен по електроинженерство от Технологичния институт на Илинойс, но не продъжава да учи, защото е твърде скъпо за семейството му.
Отива в армията и служи три години във флота, включително като подвоничар. След Корейската война работи започва кариерата си на електроинженер и така през 1954 г. попада в Motorola, където остава 29 години - и един ден от тях е паметният 3 април на 1973 г.
Днес, почти на 94, Мартин Купър все още „не се спира” - сутрин плува, следобед пише, прави дълги разходки, изнася лекции на различни научни форуми и критикува онези, които са се превърнали в придатъци към мобилния си телефон.
„Оставете телефона и живейте живота си пълноценно”, съветва Купър в интервю за ВВС. Той лично има два смартфона и акаунт в Twitter, където наскоро разпали оживен дебат, събирайки "на шега" предложения за актьора, който „ще го играе” във филм за живота му - продукция, достойна за Netflix.
Изобретателят отдавна е узрял за идеята, че всяка нова технология „има своите предимства и своите недостатъци”, но не се притеснява от факта, че малки деца вече използват мобилни телефони. „Нашата работа е да ги научим как да използват технологиите по контролиран начин”, убеден е изобретателят.
Според Мартин Купър, в близко бъдеще смартфоните ще се трансформират от устройства за комуникация в устройства за образователни цели и ще навлязат мощно в здравеопазването и медицинските услуги.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
