
Великобритания - стачкуващият остров
- Политики
- Текст:

Безпрецедентният за последните десетилетия мащаб на стачките върна към живот призракът на хаотичните 70-те години на миналия век, когато Великобритания беше "болният човек на Европа". Тогава кризата беше преодоляна единствено за сметка на непопулярните неолиберални реформи на Маргарет Тачър и присъединяването на страната към зоната за свободна европейска търговия, която впоследствие стана единен пазар на Европейския съюз.
И ето че сега Великобритания отново претендира за тази титла. Тя изостава от другите богати държави, а населението обеднява с рекордни темпове. Страната така и не се възстанови от ударите, получени в началото на ХХІ век: финансовата криза от 2008 г. и бокситът с ковида през 2020 г. Инфлацията надхвърля 11% годишно, а икономиката е в рецесия вече шест месеца без перспектива да се върне към растеж през следващите една-две години.
Това се дължи не само на настоящите енергийни и инфлационни кризи в света, които бяха изострени от агресията на Русия срещу Украйна, но и на цяла поредица от грешки на британските власти, които ще бъдат много трудни за коригиране в близко бъдеще, казват икономистите.
Кои стачкуват?
Някои вече постигнаха целта си, други просто се канят да организират стачки.
Адвокатите - обществени защитници и обвинители - се разбунтуваха през юни и до октомври постигнаха повишение на заплатите от 15%. Шофьорите на автобуси в Северен Лондон успяха да постигнат увеличение от 11%, в Кент - 14%. Боклукчиите в крайбрежния Ийстбърн след стачката си получиха с 11% повече, машинистите в Шотландия - с 5%, а наземният персонал на летище Хийтроу само с една заплаха за спирне на работа постигна увеличение на заплатите с 13%.
И това е само началото. Само през тази седмица стачкуват 70 хиляди университетски преподаватели и 115 хиляди пощальони. Ето непълен списък на тези, които се готвят да стигнат до края в споровете с работодателите: медицински персонал, учители и университетски преподаватели, железничари, пощальони, нефтодобивници, служители на паркингите, свъързочници, пристанищни работници, държавни служители (и граничари), пожарникари.
Защо изведнъж всички са недоволни?
Благосъстоянието на британците непрекъснато нараства от 80-те години ва миналия до финансовата криза през 2008 г., когато изведнъж всичко се срина и започна стагнацията на основния показател за жизнения стандарт - реалните разполагаеми доходи на глава от населението. Тя е такава, каквато държава не е познавала поне през последните 100 години.
Събитията от последните три години убедиха икономистите, че Великобритания ще може да навакса загубеното време и да се върне към нивото на благосъстояние преди кризата само след две загубени десетилетия - не по-рано от 2027 година. И към този момент средното британско семейство ще се окаже с една трета по-бедно, отколкото би могло да бъде, ако растежът продължаваше по траекторията преди кризата, изчислиха изследователи от водещия британски център за икономически анализ IFS.
Причините за първото "изгубено десетилетие" се крият в рязкото съкращаване на държавните разходи в името на връщането на заемите за спасяване на банките по време на кризата, както и в експанзията на интернет бизнеса, което доведе до рязко увеличаване на броя на нископлатените временни работни места.
С други думи, хората започнаха да печелят по-малко, но да работят повече, обезщетенията и социалните гаранции бяха орязани, а качеството и достъпността на образованието, здравеопазването и други обществени услуги се влошиха, което накара хората да харчат пари за частни алтернативи.
Второто "изгубено десетилетие", за разлика от първото, само частично се обяснява с външни причини. От тях основната е пандемията от коронавирус, която изискваше мащабни държавни разходи за подпомагане на населението и бизнеса по време на локдауна.
Но има и причини от местно естество. Двете основни са Брекзит и грубите грешки в управлението на икономиката. Те направиха Великобритания аутсайдер на икономическия растеж сред развитите страни и допълнително усложниха задачата за възстановяване на доходите на населението.
В крайна сметка - търпението на хората се изчерпа.. Те са все по-малко склонни да приемат спада на доходите и все по-често прибягват до крайни мерки - стачки.

Защо решаването на проблема няма да дойде бързо?
Правителството на Реши Сунак, което замени мимолетния кабинет на Лиз Тръс, се опитва да потуши пожара, разпален от нейните неудачни експерименти в икономическата политика. Антикризисният план беше публикуван през ноември и икономистите веднага издадоха неутешителна присъда.
"Суровата истина е, че всички сме станали много по-бедни", каза главата на IFS Пол Джонсън. "Възстановяването ще бъде дълго и мъчително и всичко би било по-лесно, ако не бяха няколкото гола, вкарани в собствената врата в икономиката".
Особено трудно ще бъде на средната класа, защото доходите на работещите хора падат, а данъците растат. По оценка на Джонсън Великобритания е навлязла в ерата на високите данъци - те няма да паднат до нивото отпреди пандемията "през следващите десетилетия", казва той пред ВВС
Вярно е, че в сравнение с другите развити страни в Европа данъците във Великобритания са ниски. Обаче качеството и достъпността на обществените услуги и инфраструктурата, цените на транспорта и обемът на социалната подкрепа също са по-ниски от тези на континента.
Освен това управляващата Консервативна партия, която вече 12,5 години е на власт се опитва да превърне страната от европейски модел на "голяма" социална държава в американски капитализъм с минимални данъци и социална подкрепа. Да се отклони от този път я принудиха първо ковидът, а след това енергийната криза и провалът на ултралибералния експеримент на Лиз Тръс.
Сега и новата заплаха - стачките.
Изпълнението на исканията на стачкуващите ще принуди властите още повече да повишат данъците и още по-мащабно да преразпределят националното богатство, което противоречи на идеологията на торите. Затова те обвиняват опозицията - лейбъристите в подкрепа на стачното движение, което поставя въпроса на политическа плоскост и затруднява намирането на решения в трудовите спорове.
Така че най-лошото за британците тепърва предстои.
Брекзит, Путин и "зимата на недоволството"
Поради газовата война на Русия срещу Европа и истинската война срещу Украйна, разгърната по указание на Владимир Путин, Старият свят преживява най-голямата енергийна криза от половин век насам.
Тя изостри и без това високата постковидна инфлация. Но ако в континентална Европа инфлацията е около 10%, то във Великобритания тя надвишава 11%. Защото освен общите проблеми, тя има и една своя - последиците от Брекзит.
"Разводът" с ЕС върна отново търговските бариери, намали предлагането на работна ръка и доведе до спад на британската лира. Като се има предвид, че страната е напълно зависима от вноса на стоки, включително половината от своето продоволствие, такъв удар върху търговията с най-близкия партньор ускорява инфлацията и забавя икономиката.
Всичко това обещава на властите главоболие за месеци напред, а стачното движение, което се развихря, само ще го влоши. Сега десетки хиляди стачкуват. А се готвят - милиони. През следващите месец-два ще станат известни резултатите от гласуването за стачки в синдикатите, които обединяват повече от 1,5 милиона учители, лекари и други държавни служители.
Всички условия за нова "зима на недоволство", както през 1978-79 г., са създадени. Изборът на властите не е голям. Няма пари за задоволяване на всички искания на стачкуващите за увеличаване на заплатите. А рецептите от 70-те години са остарели.
Радикалните реформи в стила на Тачър бяха изпробвани от Лиз Тръс. Планът й веднага се провали с трясък, а самата тя с освирквания излетя от премиерското място. А присъединяването към ЕС е табу не само във Великобритания, но и в самия ЕС.
Пренебрегването и още повече потискането или забраната на стачките също е рискован залог. Около 60% от британците подкрепят стачкуващите, а само 33% са против, показва проучване от октомври, поръчано от ВВС. Най-голяма подкрепа имат здравните работници (64%) и учителите (55%).
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
