
Учени прогнозират измирането на 90% от морските видове до края на XXI век
- Природа
- Текст:

Такава прогноза направиха учени, под ръководството на университета Далхаузи в Канада, съобщава Nature.
Екипът е оценил климатичните рискове за 25 000 вида морски обитатели. Те се фокусират върху тези, които живеят в горните слоеве на водата, на дълбочина до 100 метра, тъй като те са най-податливи на изменението на климата.
Проучването показа, че ако скоростта на емисиите не се промени, температурата на Световния океан до 2100 г. ще се повиши с 3-5 градуса по Целзий. Това ще изложи 90% от видовете на висок до критичен риск.
Учените отбелязаха, че изчезването заплашва не само животните, но и растенията, бактериите и протозоите. Тяхното изчезване ще има сериозни последици за екосистемата, тъй като хранителните вериги се сриват.
Региони с богато биоразнообразие като Тайландския залив, Кораловия триъгълник, Червено море, Персийския залив, Карибите, крайбрежните води на Индия и Северна Австралия ще бъдат най-силно засегнати от изменението на климата, казват изследователите.
Големите и дълголетни морски създания бяха признати за най-уязвими към изчезване. Главните хищници са изложени на по-голям риск от тези в дъното на хранителната верига.
Списъкът на най-застрашените видове включва по-специално рибата такифугу, живееща в силно засегнатите крайбрежни води на Китай, и рибата дамселфиш, живееща край островите Галапагос и крайбрежието на Коста Рика. Рибата фенер има висок шанс за оцеляване, тъй като има кратък жизнен цикъл и може да живее на различни дълбочини на океана.
Учените подчертаха, че преди това 90% от морския живот е загинал само по време на Голямото пермско измиране преди 252 милиона години. Те отбелязват, че намаляването на емисиите ще намали рисковете за 98% от изследваните видове.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
