
Хората замърсиха Балтийско море с токсични метали
- Екология
- Текст:

Балтийско море, което и без това страда от недостиг на кислород, е застрашено от още една опасност: замърсяване с талий. Неотдавнашно изследване на учени от Океанографския институт Уудс Хоул ((WHOI) показва, че човешката дейност е отговорна за навлизането на значителни количества от този токсичен метал в морето, пише Science Daily.
Според оценки на изследователите, между 20 и 60% от талия в Балтийско море е резултат от човешка дейност през последните 80 години. Въпреки че настоящите нива на талий в морската вода не са високи, проучването поражда опасения, че в бъдеще металът може да се увеличи поради продължаващите антропогенни дейности или промени в химичния състав на морето.
За щастие, уникалната среда на Балтийско море, богата на сулфидни минерали, улавя по-голямата част от талий в седиментни скали, предотвратявайки незабавното му разпространение. Това обаче създава и потенциален риск в бъдеще.
Проучването също така хвърля светлина върху възможния произход на замърсяването с талий. Нарастването на производството на цимент в региона след Втората световна война се счита за един от основните фактори, допринасящи за замърсяването, заедно с изгарянето на въглища и печенето на пирит.
Даденото изследване подчертава необходимостта от спешно търсене на решение на проблема както със съществуващото замърсяване с талий, така и с потенциалните рискове, свързани с опитите за реоксигениране.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
