
Украинската „Нафтогаз” обяви неизпълнение на дълговите си задължения
- Финанси
- Текст:

До тази дата компанията трябваше да изплати $ 335 милиона по емисия облигации с падеж през 2022 г. и € 45 милиона лихви по емисия с падеж през 2024 г. Неплатежоспособността обаче не е резултат от липса на средства, тъй като необходимия финансов резурс е наличен в баланса на компанията, но правителствената комисия забрани плащанията по облигациите, за да се осигури по непрекъсната работа на компанията през зимния период.
„По този начин правителството не изпълни задълженията си по еврооблигациите на „Нафтогаз“, се казва в изявление на компанията, цитирано от „Ukrainska pravda”.
От компанията отбелязват, че с тази стъпка са загубили достъп до чуждестранните капиталови пазари, което уронва репутацията както на „Нафтогаз”, така и на украинското правителство. Смята се също, че решението на властите може да предизвика недоволство сред чуждестранните кредитори, които вече са се съгласили да преструктурират държавния дълг на Украйна.
В момента „Нафтогаз” има три емисии облигации: първата част (за $ 335 милиона при 7,375% доходност) трябваше да бъде изплатена на 18 юли 2022 г. Другите две емисии (за € 600 милиона при доходност 7,125% и $ 500 с доходност от 7,625%) следва да се изплатят съответно за 5 и 7 години. Нефтогазовата компания на Украйна поиска отлагане на плащанията по тези задължение с две години и проведе два кръга преговори с кредиторите си, но не постигна успех, съответно не успя да преструктурира задълженията си.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Повече от хиляда мигранти, загинали на път за Европа, са погребани в безименни гробове

Доналд Туск се завръща – но дали ще е същият?

Тази година може и да не получите подаръците си за Коледа

Американската армия не изпитва проблеми в снабдяването на Украйна и Израел с оръжия

Bloomberg изчисли Топ-5 на най-богатите семейства в света

Израел приема селскостопански работници от Африка

DW: Нито един канцлер не е бил толкова непопулярен като Олаф Шолц

Междусистемната газова връзка България-Сърбия е енергийна сигурност за целия регион
