
Невиждана инфлация в Европейския съюз
- Икономика
- Текст:

През първото тримесечие на тази година покупателната способност на жителите на страната намалява с 1,5%, а през второто - с още 0,5%. До края на юни инфлацията ще бъде 5,4%.
И това е доста по-добре, отколкото в повечето страни от ЕС, благодарение на факта, че френските власти взеха мерки за ограничаване на растежа на тарифите за газ и за електроенергия, а също така предоставиха на шофьорите отстъпка за гориво, в противен случай инфлацията би надхвърлила 7% .
Последиците от пандемията и украинската криза засегнаха сериозно ситуацията във всички страни от Европейския съюз.
Най-високо покачване на инфлацията е регистрирано в Естония, където тя достигна 19%, главно поради рязкото покачване на цените на електроенергията. Подобна картина се наблюдава и в другите две балтийски републики.
В Европейския съюз цените на зърното и растителните масла също се повишиха значително, тъй като Русия и Украйна бяха основните доставчици на тези продукти. Но основният фактор за рекордното ниво на инфлация беше ръстът на разходите за гориво и енергия, който се увеличи с 38%.
В случай на пълно ембарго върху доставките на петрол и газ от Русия, ЕС ще трябва да търси алтернативни източници, което според експерти ще доведе до по-нататъшно повишаване на цените на тези суровини и ще се превърне в поредното сериозно изпитание за икономиката на ЕС, отбелязва Euronews.
Междувременно китайските власти се стремят напълно да изкоренят коронавируса в страната и не облекчават строгите ограничителни мерки, които са в сила в страната. Това води до спиране на предприятията, прекъсване на веригите за доставки и влошаване на показателите на глобалната икономика.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
