
Опасният блясък на диамантите
- Свят
- Текст:

Една от 20-те най-бедни нации през 1966 г., през първото десетилетие на нашия век Ботсвана вече е сред най-развитите страни, с годишни темпове на растеж средно 10% - 12%, надминавайки дори Китай. Икономическият ѝ модел бе обявен за чудо, но напоследък опасенията са, че това е просто мираж, пише larazon.es.
Ботсвана е държава с 2 милиона жители, която познаваме от любимите на поколения зрители филми „Боговете сигурно са полудели”. Тук е пустинята Калахари, бушменските племена, невероятната делта на р. Окаванго, горещите савани – любимият африкански пейзаж на киното. Затова не е изненада, че по-голямата част от приходите на страната идва от туризма, стимулиран от няколко последователни правителства на Демократическата партия.
Този нарастващ интерес към туризма отразява стремежа на десноцентристкото правителство, което в надпревара с времето се опитва да диверсифицира „диамантената” икономика на страната. Производството на диаманти през 2020 г. сформира 87% от износа на Ботсвана и 40% от нейния БВП, което очервата страната като най-голям износител на диаманти в света.
За разлика от други африкански държави, в Ботсвана тази индустрия се контролира от държавата. Добивът и обработката на диамантите се извършват съвместно с чуждестранни компании, които никога не притежават повече от 50% от бизнеса. Това е необичаен модел за Африка, където страните обикновено възлагат всички подобни дейности на чуждестранни компании, а правителствата просто събират своя дял от данъци.
Този модел всъщност доведе и „африканското чудо” - Ботсвана има държавен дълг в размер на 19,4% от БВП, едва 2%, инфлация, индекс на търпимост към корупцията, по-нисък от този в Гърция или Чешката република и значителни валутни резерви. Страната системно инвестира в подобряване на инфраструктура и до момента не е преживявала преврати или етнически конфликти.

Но не всичко, което блести, е диамант. Ботсвана е изправена пред сериозни трудности, които може доведат до икономически застой страната, която показа на света как африканска държава може се управлява добре без външна намеса.
Основният проблем е абсолютната зависимост на страната от диамантената промишленост и свободния пазар на диамантите, каквито впрочем са рисковете пред всяка икономики, базирани на добив и експорт на един единствен продукт.
Заедно с това, правителството изглежда пренебрегва условията на труд и злополуките в диамантените мини и признаците за недоволство са налице. Едно затваряне на диамантена мина пред 2021 г. показа, че ако диамантените находища в Ботсвана изчезнат, икономиката на страната ще рухне за седмици, а в социалното неравенство ще зейне огромна пропаст.
Неотстраним проблем е вирусът ХИВ. Въпреки икономическия растеж и здравната политика на правителството, епидемията засяга всички социални класи, а Ботсвана е третата в света по разпространение на СПИН сред възрастни, след Свазиленд и Лесото. През последните десетилетия здравните услуги и информационните кампании се увеличиха, но борбата между Ботсвана и вируса ХИВ далеч още не е приключила.
През 2020 г. икономиката на Ботсвана за първи път отбеляза отрицателен ръст на БВП (- 8,5%), главно заради намаляването на туризма по време на пандемията. Това трябваше да събуди правителството и да му внуши неизбежността на дилемата „обнови се или умри“.
С икономика предимно в сектора на услугите, където е заето 70% от населението, Ботсвана е на кръстопът, който ще определи съдбата й през следващите десетилетия. Как ще реформира икономиката си не е ясно. Ясно е само, че трябва да се измъкне от миража на богатството, което предлагат диамантите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
