
Чуждестранният бизнес изтегля от Китай повече пари, отколкото инвестира
- Акценти
- Текст:

Забавеният икономически растеж, несигурността във вътрешната политика, ниските лихвени проценти и геополитическата битка със САЩ породиха съмнения в икономическия потенциал наПекин и чуждестранните инвеститори изглежда преосмислят действията си.
През третото тримесечие на тази година Китай регистрира дефицит от $ 11,8 милиарда в чуждестранни инвестиции. Това предполага, че чуждестранните компании не реинвестират печалбите си в Китай, а по-скоро изнасят парите извън страната, коментира ВВС.
Китай трябва да направи „някои корекции, но ние бяхме подготвени за забавянето в икономиката и започнахме рано да вземаме мерки“, казва говорител на швейцарския производител на индустриални машини Oerlikon, който миналата година изтегли от Китай $ 277 милиона.
Смущенията във веригите за доставки заради политиката на Китай за „нулев Covid“ затрудниха дори гиганти като гигафабриката на Tesla, както и Apple, които произвеждат повечето си iPhone в Китай, но вече преместиха част от производството си в Индия.
Канадската компания за аерокосмическа електроника FiranTechnology Group, която в последното десетилетие е инвестирала около $ 7,2 милиона в Китай, от миналата година насам е изтеглила над $ 2 милиона. Според шефовете на компанията, това не означава, че напускат Китай, а просто използват всички излишни пари, за да инвестират и другаде по света.
От друга страна, Китай не повиши лихвите като мярка за овладяване на инфлацията, както направиха много страни и финансови институции миналата година, включително Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка – а ниските лихви не са привлекателни за инвеститорите.
Според Търговската камара на Европейския съюз в Китай, бизнесът все повече прехвърля излишъка от пари в чужбина, насочвайки се към по-висока инвестиционна възвращаемост.
Анализаторите казват, че бъдещето на чуждестранните инвестици в Китай е много несигурно – както заради лихвените проценти, така и заради противоречията със САЩ, въпреки че предстоящата среща между президентите Си Дзинпин и Джо Байдън може да внесе известна стабилизация. Според експертите обаче, докато инвеститорите не почувстват по-голяма и дългосрочна сигурност, ще продължат да инвестират предпазливо в Китай, оглеждайки се и за други възможности.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
