
Турция намали лихвите въпреки спираловидната инфлация и валутната криза
- Свят
- Текст:

Той смята, че понижаването ще помогне за облекчаване на нажежената инфлация и ще стимулира икономиката - възглед, който противоречи на конвенционалната икономическа теория.
В свое изявление банката сравни решението си с тези на други големи централни банки, които поддържаха лихвените проценти ниски по време на пандемията, за да помогнат за стимулирането на икономическия растеж, пише ВВС.
През последната година цените в Турция се повишиха с над 21%, което затруднява турците да планират, спестяват или да посрещат нуждите си от ежедневни стоки и услуги.
След намаляването на лихвения процент, турската лира падна рязко спрямо долара, което се случва за четвърти път от началото на годината – период, през който цената на лирата спадна наполовина.
Президентът и неговите поддръжници казват, че по-ниските лихвени проценти ще стимулират турския износ, инвестициите и работните места. Но много икономисти са на мнение, че намаляването на лихвите е необмислено.
Миналия месец инфлацията в страната достигна 21,7%. Обикновено централните банки повишават лихвите, за да се борят с нарастващите цени, но Ердоган нарече подобни инструменти „майката и бащата на всяко зло“.
Въпреки че банката се опита да засили стойността на лирата, като използва своите доларови резерви, анализаторите смятат, че този отпор не е достатъчно мощен, за да спре спада.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
