
Турция намали лихвите въпреки спираловидната инфлация и валутната криза
- Свят
- Текст:

Той смята, че понижаването ще помогне за облекчаване на нажежената инфлация и ще стимулира икономиката - възглед, който противоречи на конвенционалната икономическа теория.
В свое изявление банката сравни решението си с тези на други големи централни банки, които поддържаха лихвените проценти ниски по време на пандемията, за да помогнат за стимулирането на икономическия растеж, пише ВВС.
През последната година цените в Турция се повишиха с над 21%, което затруднява турците да планират, спестяват или да посрещат нуждите си от ежедневни стоки и услуги.
След намаляването на лихвения процент, турската лира падна рязко спрямо долара, което се случва за четвърти път от началото на годината – период, през който цената на лирата спадна наполовина.
Президентът и неговите поддръжници казват, че по-ниските лихвени проценти ще стимулират турския износ, инвестициите и работните места. Но много икономисти са на мнение, че намаляването на лихвите е необмислено.
Миналия месец инфлацията в страната достигна 21,7%. Обикновено централните банки повишават лихвите, за да се борят с нарастващите цени, но Ердоган нарече подобни инструменти „майката и бащата на всяко зло“.
Въпреки че банката се опита да засили стойността на лирата, като използва своите доларови резерви, анализаторите смятат, че този отпор не е достатъчно мощен, за да спре спада.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Във Великобритания се оплакват от недостиг на вносни сирена

Биткойн с рекордна цена в началото на „крипто седмицата“

Въвеждането на еврото може да отслаби влиянието на некоректните търговци

Украинци, които не одобряват руската агресия, няма да могат да влизат в Русия

Китай отчита рекорден износ въпреки замразяването на търгоията със САЩ

ЕС и Мексико са готови да продължат „митническите” преговори със САЩ

Украйна и Азербайджан подписаха пътна карта за енергийно сътрудничество

В ЕС заявиха готовност за въвеждане на контрамерки срещу САЩ
