
Щам-камикадзе: Защо делта коронавирусът се "самоунищожи" в Япония
- Здравеопазване
- Текст:

Внезапно в Япония започнаха да регистрират ежедневно изключително малко случаи на коронавирусна инфекция. За това какво се е случило и как е възможно, разказва LIFE.
Според статистиката най-голям брой случаи на инфекция с коронавирус в Япония са регистрирани на 20 август тази година. А на 22 ноември те са само 45. И това е въпреки факта, че доминиращият щам от август е именно "делта".

След като анализират данните от РНК на SARS-CoV-2, извлечени от проби от пациенти през последните няколко месеца, учените установяват, че въпрос не е в нивото на ваксинация, а в съвсем друго нещо. В един от участъците на "делта" се е образувал толкова голям брой вирусни мутации, че специалният протеин, предназначен да коригира грешките в РНК, просто престава да се справя с работата си. В резултат на това вирусът става просто неспособен да се разпространява по-нататък.
Защо обаче нищо подобно не е забелязано в другите държави? Генетиците предполагат, че за това е повлиял ензимът, който присъства в човешкото тяло - APOBEC3A. Жителите на азиатските страни имат много повече от от този ензим в организма си, отколкото останалите. А основната задача на такъв ензим е да разрушава генома на вируса, причинявайки мутации в него.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
