
Слаб растеж на китайската икономика
- Свят
- Текст:

За сравнение, през второто тримесечие на тази година ръстът на китайската икономика е бил почти 8%, което предполага, че след-пандемичният процес на икономическо възстановяване постепенно губи инерция.
През последните месеци втората по големина икономика в света е изправена пред редица предизвикателства. Недостигът на електроенергия, огнищата на Covid-19 и натискът от страна на Пекин към редица индустрии вземат своето, коментира ВВС.
Китайската електроенергия е с ограничен капацитет спрямо нуждите на огромната страна и съответно, цената ѝ се повишава. Едновременно с това, в голямата си част производството на електроенергия идва от топлоелектрически централи, а Пекин увеличава натиска си върху регионалните правителства да намалят въглеродните емисии, в съответствие с целта за въглеродна неутралност на страната до 2060 г.
Много провинции въведоха режим в електроснабдяването, включително изключване на битови и промишлени електрически мрежи, което принуди редица бизнеси да затворят или драстично да свият производствата си.
Това съвпадна с кризата в най-голямата в страната провинция - производител на въглища. Регионът Шанси, който произвежда около 30% от въглищата в Китай, пострада тежко от силни дъждове, наводнения и порои, което изстреля цените на въглищата нагоре и принуди правителството да се откаже от ограниченията за производството им, нарушавайки собствените си и международни насоки.
Ограниченото електроснабдяване се отрази зле на редица важни за Китай производства, вкл. цимент, стомана и алуминий. Спадът в промишлеността изглежда ще се задълбочи, тъй като цените на въглищата продължават да се покачват.
Криза има и в имотния сектор, изправен пред все по-големия натиск да овладее дълговете си. Задълженията на някои от най-големите имотни компании, са стотици милиарди долари, в т.ч. огромни структури като Evergrande Group (с дълг от $300 милиарда), Fantasia и Sinic Holdings. Едни от тях вече не обслужват дълговете си, други предупреждават, че са на крачка от същата принуда.
Проблемите в имотния бранш предизвикват сериозни опасения от лавинообразно развитие, което може да обхване строителния сектор, добива и търговията със строителни материали и обзавеждането. В резултат на това, големи мултинационални финансови структури в региона възнамеряват да понижат прогнозата си за растежа на Китай.
Друг утежняващ икономическото развитие фактор е правителствената политика. От високите технологии до компютърните игри и образователния сектор, редица най-големи китайски компании са изправени пред ограничения в политиката си и плановете на китайското правителство не предвиждат облекчения в тази посока.
Налаганите реформи са насочени към дългосрочен растеж, но в момента тежат върху вътрешното потребление и инвестициите и неминуемо ще предизвикат краткосрочни сътресения, според експерти.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
