
Научни спорове около златната маска на Тутанкамон
- Свят
- Текст:

Във филма си „Долината на царете: Египетският златен век“,египтоложката проф. Джоан Флетчър прави зашеметяващо разкритие. Тя твърди, че прочутата маска на Тутанкамон първоначално е била направена за друг известен владетел и може дори да е принадлежала на кралица Нефертити, съобщава express.co.uk.
Изучавайки оригинални снимки, направени след откриването на непокътнатата гробница на Тутанкамон от Хауърд Картър през 1922 г., проф. Флетчър каза, че е установила„една отдавна пренебрегвана характеристика“ – ушите на маската са пробити, което насочва към идеята, че първоначално е била направена за някой друг.
Предположението се основава на факта, че като фараон, Тутанкамон не би носил обеци след детството си и няма причина погребалната му маска да е с пробити уши, след като той умира на 20 години. Така че, според проф. Флетчър „маската не е направена за владетел от мъжки пол“, а изглежда, че лицето на Тутанкамон е „присадено“ към маската на Нефертити.
Мнението ѝ обаче се сблъска с острата реакция на египетски експерти, работещи от години по културното наследство на Египет. Световноизвестният учен египтолог д-р Захи Хавас, бивш министър на антиките, казва, че„Теорията на Флетчър за пиърсинга на ушите е неоснователна, тъй като всички управници от XVIII династия са носили обеци през периода на управлението си”.
Немски археолог, работил по реставрацията на артефакта през 2015 г. също никъде не е открил името на Нефертити. Междувременно други специалисти признават, че „около маската на Тутанкамон винаги е имало противоречия“, още повече, че някои от съкровищата, открити в гробницата му, докзано са принадлежали на други владетели от периода Амарна.
Но Басам ал-Шамаа, екскурзовод и писател по теми от египтологията, казва, че погребалните маски не винаги изобразяват фараоните, за които са създадени, а напр. Озирис, богът на смъртта и възкресението. Според него обаче, носенето на обеци в древен Египет не е било приоритет само на жените и децата.
Може би основата на яростния спор е по-скоро научният пропуск, тъй като досега никой не е обръщал внимание точно на тази характеристика на световноизвестния шедьовър.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
