
Старите вятърни турбини се прераждат като мостове в Ирландия
- Рециклираща индустрия
- Текст:

Много от перките на вятърните турбини вече са минали експлоатационния си срок или са подменени с по-големи, за да се повиши производството на енергия, и това поставя пред ветрогенераторната индустрия проблема с рециклирането на тези детайли.
До 2023 г. ЕС и Обединеното кралство ще изведат от експлоатация около 15 000 перки от вятърни турбини, а до 2025 г. и Ирландия трябва да направи същото с 11 000 тона перки. Университетът в Стратклайд прогнозира, че глобално отпадъците от турбини ще се увеличат от 400 000 тона годишно през 2030 г. до два милиона тона до 2050 г., съобщава Euronews.
Големи и подсилени с пластмасови и стъклени влакна, перките не само не са биоразградими, но всъщност са изключително трудни за рециклиране, обясняват експерти, макар че идеи не липсват - от пързалки на детските площадки до пелети за производство на лепила и бои.
Изключително здравият материал и кухата структура на перките родиха идеята бракуваните детайли да се използват вместо стомана в строителството на пешеходни мостове. В университетския колеж в Корк, Ейре, вече текат тестове за включване на части от перки в мост по екомаршрута Йогал – Мидлтън (Youghal - Midleton Greenway). Проектът предвижда перки от вече спряна турбина да бъдат включени функционално като основен строителен елемент. Допълнително предимство е, че с красиво извитата си форма те са естетически атрактивни и вероятно ще превърнат моста в интересна забележителност по маршрута.
Университетският колеж в Корк е един от участниците в мащабния проект Re-Wind, заедно с експерти от университета Queen’s University - Белфаст, City University – Ню Йорк, и Института по технологии, Атланта, САЩ. Партньорите проучват и други опции за втора употреба на перките – например в кули за пренос на електроенергия, шумозащитни бариери край магистрали и крайбрежни подпори за намаляване на ерозията.
Skanska Costain Strabag, изпълнителите на британската високоскоростна железопътна връзка, също имат идеи. Заедно с Националния център за композитни материали те искат да използват бракуваните стоманени перки за подсилване на бетон, с което ще намалят и въглеродните емисии на строителството си с до 90%. Друга идея е да използват части от перките при строителството на пътища за временен достъп, високи участъци от бетонни стени и приземни носещи цокли. Ако проектите на Re-Wind и Skanska Costain Strabag се окажат успешни, това може да проправи пътя за амортизираните перки към иновационен кръгов цикъл.
От своя страна датската компания Vestas Wind Turbine Systems и университетът в Орхус разработват кръгов цикъл за разделяне на термореактивния композитен материал на влакна и епоксидни смоли за повторна употреба. А Норвежката компания Akers Horizons, част от Aker Offshore Wind, и Университетът в Стратклайд са създали уникална система за термично възстановяване и преработка на материали със стъклени влакна, в т.ч. и бракуваните перки, така че след осъществяването на кръгов цикъл да се върнат като суровина за нови производства. Това пести ресурси и е стъпка към важната за строителния сектор тема за оползотворяването на строителните отпадъци.
Рециклирането на материали е предизвикателство не само пред вятърната енергетика, но и пред всички индустрии, които разчитат на стъклопласти - автомобилостроене, корабостроене, строителство, производство на нефт, газ, спортни стоки и много други. И ако сега фокусът е върху перките на вятърните турбини, по-голямата цел е разработването на стабилни методи за оползотворяване и кръгова преработка на най-широк спектър отпадъци.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
