
Близо 1 660 000 българи живеят в бедност, обяви социалното министерство
- България
- Текст:

По данни от изследването на доходите и условията на живот (EU-SILC) за 2020 г. равнището на бедност в България е било 23,8% или бедни са около 1,660 млн. лица. Това се казва в Плана за действие за изпълнение на националната стратегия за намаляване на бедността, който е публикуван за обществено обсъждане на сайта на МТСП.
В сравнение с 2019 г. относителният дял на бедното население нараства с 1,2 процентни пункта, показват още данните. Рискът от бедност нараства и за отделните възрастови групи, като най-голям е той за населението на възраст 65 и повече години и децата до 18 г.
Неравенството в разпределението на доходите в България е най-високото в ЕС и се увеличава непрекъснато през последните години, се отбелязва още в документа. През 2020 г. разликата между доходите на най-бедните и най-богатите 20% от домакинствата е 8,0 пъти. За сравнение, в Европа тази разлика средно е 5,2 пъти.
Прегледът на данните през последните години ясно показва, че поставената Национална цел за намаляване на броя на живеещите в бедност с 260 000 души до 2020 г. не е изпълнена, констатират експертите в министерството. Живеещите в бедност са се увеличили с около 28 000 души спрямо базовата 2008 г. През 2020 г. най-много са се увеличили бедните възрастни хора - с повече от 128 хил. лица спрямо 2008 г. Значително е и увеличението при работещите бедни - те са се увеличили с приблизително 50 хил. лица.
Според данните налице е тясна обвързаност между бедността и нивата на образование и икономическата активност на населението. Сред най-уязвимите групи в риск от бедност са именно безработните и икономически неактивните лица. Сред факторите за бедност са и демографските, социалните и културно-етническите специфики.
Планът за действие предвижда интегриран подход и изпълнение на взаимосвързани мерки в областта на различните секторни политики – икономика, образование, здравеопазване, социални услуги, социални трансфери, жилищно настаняване, достъпна среда и др. Прилагането на иновативни модели и услуги за насърчаване на социалното включване ще бъдат от още по-голяма важност през следващите години, се подчертава в документа.
Като ключов приоритет се определя устойчивата интеграция на пазара на труда на неактивни и безработни лица, в т.ч. продължително безработни. Планират се и мерки за насърчаване на заетостта на родителите, съвместяване на професионалния и семейния живот, включително чрез гъвкави режими на работа, разширяване на мрежата от услуги за ранно детско развитие, осигуряване на достъп до здравни грижи, финансова и материална подкрепа на семействата с деца, подобряване на жилищните условия и др.
В Плана за действие са формулирани междинни стойности на основните индикатори в областта на бедността и неравенствата, чието достигане ще се цели до края на 2022 г. Според заложените стойности относителният дял на бедните като процент от населението трябва да спадне до 22,5% през 2022 г., а през 2030 г. да е 18%.
Постигането на планираните стойности и очакваните резултати е изключително зависимо от развитието и продължителността на ситуацията с COVID-19 през следващите години и нейното въздействие върху икономиката, заетостта и обществото като цяло, отбелязват още от министерството.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
